Dohoda o voľnom obchode s Kóreou je podpísaná, musí ešte prejsť cez EP

Brusel 6. októbra (TASR) – Prelomovú dohodu o voľnom obchode dnes podpísali v Bruseli predstavitelia Európskej únie a Kórejskej republiky. Dohoda má vstúpiť do platnosti od júla budúceho roku, ešte predtým ju však musí schváliť Európsky parlament (EP).

Dohoda má priniesť úľavy v obchodnom styku medzi EÚ a Kóreou vo výške niekoľkých miliárd eur ročne, ale nestretla sa s pochopením niekoľkých veľkých európskych automobiliek. Najviac sa obávalo zvýšeného dovozu kórejských áut na starý kontinent Taliansko, ktorého producenti i vláda dlho protestovali proti snahe EÚ uvoľniť bariéry.

Na znení dohody sa napokon členské štáty dohodli pred dvoma týždňami a obsahuje v sebe klauzulu, podľa ktorej ak stúpne výrazným spôsobom import automobilov nižšej triedy, únii bude umožnené preskúmať vplyv na trh a prípadne sa vrátiť k ochranným opatreniam.

Dohoda predstavuje zmenu v postoji EÚ k obchodným vzťahom s Áziou. Soul je prvý, ktorý dosiahol z ázijských krajín zrušenie bariér obchodu. Počas tohtotýždňového summitu Európska únia – Ázia sa vyjednávali aj možnosti ďalších krajín nadobudnúť uvoľnený obchodný režim s krajinami európskej dvadsaťsedmičky.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop