EÚ dohodou o voľnom obchode so Singapurom klope na dvere ASEAN

Brusel 20. septembra (TASR) – Vyjednávací tím EÚ je o krok bližšie k dosiahnutiu významnej obchodnej dohody so Singapurom. Rokovacie tímy dnes sprístupnia návrh vyše 1000-stránkového textu dohody o voľnom obchode.

Ide o jednu z najkomplexnejších dohôd o voľnom obchode, aká bola kedy uzavretá, uviedla Európska komisia (EK) vo svojom vyhlásení.

"Je to prvý vážny krok k vytvoreniu užších ekonomických väzieb medzi dvoma najväčšími integrovanými oblasťami na svete – EÚ a ASEAN, ktoré spolu predstavujú vyše 1,1 miliardy občanov," uviedli po podpísaní každej strany rozsiahleho dokumentu vyjednávač EÚ Rupert Schlegelmilch a jeho singapurský kolega Keith Tan.

Rokovania medzi EÚ a Singapurom sa ukončili v decembri 2012.

Význam dohody tkvie v tom, že ide o prvú dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a členskou krajinou Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Singapur však nie je jediná krajina tohto združenia, s ktorou sa únia snaží nadviazať užšie obchodné styky, keďže rokovania prebiehajú aj s Malajziou, Vietnamom a Thajskom.

Aj napriek tomu, že Singapur je jednou z menších krajín tohto regiónu, tvorí asi tretinu všetkých obchodných tokov medzi EÚ a ASEAN a zaisťuje vyše 60 % všetkých investícií medzi oboma regiónmi.

Obchodná výmena tovarov medzi EÚ a Singapurom dosiahla v roku 2012 hodnotu 52 miliárd eur a obrat v sektore služieb bol v roku 2011 vyčíslený na 28 miliárd eur.

EK odhaduje, že dohoda o voľnom obchode so Singapurom by zvýšila vývoz EÚ do tejto krajiny asi o 1,4 miliardy eur v priebehu najbližšieho desaťročia, zatiaľ čo Singapur predpokladá nárast exportov do únie približne o 3,5 miliardy eur.

Návrh obchodnej dohody so Singapurom ďaleko presahuje búranie tradičných colných prekážok. Dohoda predvída otvorené verejné obstarávania a podaril sa aj kompromis v oblasti technických noriem v mnohých oblastiach, ako sú motorové vozidlá, elektronika či zelené technológie.

Komisia musí zaistiť podporu pre túto dohodu od vlád členských štátov EÚ a tiež od Európskeho parlamentu predtým, ako dokument vstúpi do platnosti. Európska exekutíva očakáva, že platnosť nadobudne na konci roka 2014 alebo začiatkom roka 2015.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl