EK chce oslobodiť Pakistan spod taríf na import v prípade 75 produktov

Brusel 7. októbra (TASR) – Európska komisia chce Pakistanu uľahčiť ekonomicky sa vyrovnať s následkami tohtoročných rozsiahlych záplav zrušením importných taríf pre niektoré produkty pochádzajúce z ázijskej krajiny.

Exekutíva únie prezentovala dnes zoznam 75 výrobkov tvoriacich 27 % z celkového dovozu Pakistanu do EÚ, ktoré má v pláne oslobodiť od platenia taríf. Medzi produktmi sa nachádza napríklad priemyselný etanol, niekoľko druhov topánok, výrobky z kože, ale v drvivej väčšine sa úľavy vzťahujú na viac než 60 produktov z textilu. Spolu tieto výrobky zodpovedajú ročne za dovoz vo výške 900 miliónov eur. Opatrenie o oslobodení spod taríf by malo priniesť pre Pakistan asi 100 miliónov eur ročne. EK ráta s uvoľneným režimom počas troch nasledujúcich rokov.

Európska únia vyplatila doteraz viac než 300 miliónov eur v rámci humanitárnej pomoci. Iniciatíva na dohodu o obchodných úľavách pre Islamabád padla na summite EÚ v polovici septembra. Opatrenie musí odobriť Európsky parlament i rada ministrov. Komisár Karel De Gucht zodpovedný za obchod dúfa, že by ku konečnému schváleniu mohlo dôjsť do konca tohto roka. Návrh musí prejsť následne aj na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop