EK chce zefektívniť boj proti podvodníkom spolu s British American Tobacco

Brusel 15. júla (TASR) – Európska komisia dnes oznámila podpísanie viacročnej dohody s British American Tobacco (BAT) o spolupráci na potláčaní nezákonného obchodovania s tabakovými výrobkami. Do zamedzenia ilegálnych aktivít investuje BAT počas nasledujúcich 20 rokov 134 miliónov eur.

Podľa právne záväznej dohody bude BAT spolupracovať s Európskou komisiou, jej úradom pre boj proti podvodom (OLAF) a orgánmi presadzovania práva v členských štátoch, ako aj pomáhať v boji proti pašovaniu a falšovaniu cigariet. Dohoda predpokladá, že BAT komisii a členským štátom v priebehu 20 rokov poskytne významné finančné príspevky v celkovej hodnote 200 miliónov dolárov (134 miliónov eur). Mal by to byť významný príspevok k úsiliu EÚ bojovať proti nezákonnému obchodovaniu s tabakom, pri ktorom EÚ a členské štáty každý rok prichádzajú o miliardy eur.

"Nezákonné obchodovanie s cigaretami znamená každý rok stratu miliárd eur v oblasti daňových a colných príjmov. Zvlášť v týchto časoch hospodárskych ťažkostí musíme prijať všetky opatrenia na zastavenie týchto drahých nezákonných činností. Dnešná dohoda je významným prínosom k boju proti nezákonnému obchodovaniu s cigaretami a vyšle páchateľom jasný signál, že teraz proti nim budú pôsobiť orgány spolu s priemyslom," komentoval uzavretie dohody komisár pre dane a colnú úniu, audit a boj proti podvodom Algirdas Šemeta.

Odhaduje sa, že EÚ a členské štáty každoročne prichádzajú o takmer 10 miliárd EUR v podobe nezaplatených daní z falšovaných a pašovaných tabakových výrobkov. Navyše, falšovanie a iné formy pašovania vytvárajú paralelný nezákonný dodávateľský reťazec, ktorý narúša legitímne distribučné kanály a nespravodlivo konkuruje pravým výrobkom distribuovaným cez legitímne kanály. Nezákonné obchodovanie s cigaretami sa často využíva na financovanie ešte nebezpečnejších nezákonných činností, ako je terorizmus a organizovaný zločin. Z týchto všetkých dôvodov sa pre komisiu a členské štáty EÚ stáva boj proti falšovaniu a pašovaniu cigariet významnou prioritou.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll