EK môže začať vyjednávať s USA o poskytovaní osobných dát

Brusel 11. mája (TASR) – Rada Európskej únie dnes odobrila súhlas s mandátom Európskej komisie pre vyjednávanie s USA o budúcnosti výmeny bankových dát.

Po rozhodnutí Európskeho parlamentu teda aj druhá potrebná vrcholná inštitúcia EÚ dala komisii zelenú, aby dostala dohodu o poskytnutí informácií americkej strane do želanej podoby. V apríli už síce ministri vnútra poverili komisiu na vyjednávanie, no pre výbuch islandskej sopky sa na zasadnutí nezúčastnil potrebný počet ministrov, aby sa prijalo právoplatné rozhodnutie. Preto teraz hlasovali znovu o mandáte ministri EÚ zodpovední za vzdelávanie.

Databáza SWIFT slúži na uchovávanie údajov o finančných transakciách. Ďalší prístup k nej by mal USA uľahčiť odhaľovanie financovania teroristických aktivít. USA od januára nemôžu disponovať informáciami z Európy, aj preto je komisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová odhodlaná dostať novú dohodu pod strechu už za dva mesiace.

"Táto záležitosť je veľmi naliehavá. Existuje bezpečnostná trhlina, keďže USA nemajú k údajom v EÚ prístup od januára. Cieľom je dosiahnuť dohodu v čo najkratšom čase, najlepšie ešte do konca júna. Komisia ako vyjednávač únie bude priebežne informovať Európsku radu i parlament o postupe rokovaní počas ich trvania," vyhlásila na konci apríla Malmströmová.

Hovorca komisárky pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Matthew Newman dnes potvrdil, že síce kontakty medzi EÚ a USA v tejto veci boli aj posledné týždne, formálne sa môžu začať rokovania až teraz.

Jeden návrh dohody zdieľania informácií vyjednaný medzi EÚ a USA mala už únia v tomto roku na stole, ale v rámci spolurozhodovacej procedúry ho zamietol Európsky parlament. Dôvodom na nevôľu poslancov EP bolo nedodržanie práva na súkromie. Minulý týždeň apeloval osobne na poslancov kvôli zmene ich prístupu aj americký viceprezident Joe Biden.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar