EK nechce komentovať výroky Junckera o zamlčaní problémov Grécka

Brusel 11. októbra (TASR) – Európska komisia (EK) nechce komentovať výroky luxemburského premiéra Jeana-Claudea Junckera, ktoré vyslovil po výročnom rokovaní Medzinárodného menového fondu (MMF) vo Washingtone. Politik, ktorý je šéfom neformálnej skupiny ministrov financií eurozóny, mal cez víkend povedať, že eurozóna vedela o katastrofálnom stave verejných financií v Grécku dávno predtým, než sa problém dostal na verejnosť.

Juncker rozprával v USA o momentálnom stave Grécka, ktorému sa dalo predísť, ale nie opatreniami z minulého ani aktuálneho kalendárneho roka. Podľa šéfa euroskupiny sa vhodnou politikou "spred 10 či 20 rokov" dalo vyhnúť scenáru, ktorý postavil do zložitej situácie celú eurozónu v máji a júni tohto roka.

Luxemburčan rozvíril hladinu najmä vyjadrením, že predstavitelia eurozóny o obrovských problémoch Grécka vedeli už dávnejšie, ale rozhodli sa, že o nich budú mlčať.

"Nemáme žiadny špecifický komentár k vyjadreniam pána Junckera," nechcel reagovať na kontroverzné slová šéfa euroskupiny hovorca komisára pre ekonomické a finančné záležitosti Amadeu Altafaj.

Grécko dostalo od eurozóny a MMF spolu 110 miliárd eur vo forme bilaterálnych pôžičiek, pretože už nebolo schopné získať z trhov peniaze na splácanie svojho dlhu. Na výmenu musela grécka vláda prijať množstvo úsporných opatrení, ktoré však majú za následok prehĺbenie hospodárskej recesie v krajine.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl