EÚ-EK: Po Timmermansovi sa šéfom holandskej diplomacie stane Bert Koenders

Brusel/Amsterdam 2. septembra (TASR) – Holandský minister zahraničných vecí Frans Timmermans pricestoval dnes do Bruselu, kde sa v rámci rozhovorov o zostavovaní budúcej exekutívy EÚ stretne s novým predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. Jeho náhradníkom v holandskej vláde by mal byť diplomat Bert Koenders.

Timmermans je oficiálnym kandidátom Holandska na post v novej EK, pričom holandská vláda dúfa, že sa jej podarí získať v komisii vplyvné portfólio a udržať si doterajší post podpredsedu. Timmermans plynule hovorí niekoľkými jazykmi vrátane ruštiny. Haag očakáva, že by mohol v EK získať významný obchodný alebo ekonomický rezort.

Timmermans v posledných týždňoch získal medzinárodné uznanie za svoj výkon v nadväznosti na tragédiu letu MH17 na východnej Ukrajine.

Ak súčasný šéf holandskej diplomacie získa očakávaný post v Bruseli, jeho náhradníkom vo vláde by sa mal stať Bert Koenders, uviedol spravodajský server DutchNews.nl.

Koenders je v súčasnosti osobitným predstaviteľom OSN v Mali. V období rokov 1997-2007 bol poslancom Strany práce a v rokoch 2007-2010 zastával kreslo ministra pre zahraničnú pomoc.

Juncker chce v priebehu tohto týždňa finalizovať svoj tím, ktorému bude šéfovať do roku 2019.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem