EK predpovedá obrovské ekonomické dopady po výbuchu islandskej sopky

Brusel 19. apríla (TASR) – Európska komisia považuje súčasnú situáciu v európskej leteckej doprave za neudržateľnú a kríza v nej prinesie porovnateľné škody pre hospodárenie spoločností ako teroristický útok na newyorské budovy WTC v septembri 2011. Komisár pre dopravu Siim Kallas berie bezpečnosť pasažierov za prvoradú, preto nemôže existovať v sopečným popolom ovplyvnených oblastiach ani najmenšie nebezpečie, aby mohli cesty na všetkých pravidelných linkách pokračovať v normále.

"Momentálne je najdôležitejšie, aby sa znovu začalo normálne lietať po Európe, ekonomické aspekty letecké spoločnosti nie sú schopné teraz ani sledovať. Bude trvať aj tri až štyri dni, kým sa po kompletnom otvorení letísk v EÚ vymaní doprava z tejto krízy. Táto mimoriadna a bezprecedentná situácia však nemôže znamenať, že klesne úroveň bezpečnosti cestujúcich, v tomto neexistuje žiadny kompromis," konštatoval Kallas, ktorý podotkol, že rozsah ekonomického dopadu môže byť pre letecké spoločnosti väčší než bol po útokoch na "dvojičky".

V nedeľu bolo podľa Kallasa uzavretých 80 % letísk v Európskej únii a museli zrušiť 85 % všetkých letov, na tému kolapsu zvolal komisár mimoriadnu videokonferenciu ministrov EÚ zodpovedných za dopravu. V častiach Európy, kde bolo v ovzduší nebezpečné množstvo popola, sa uskutočnilo len 35 testovacích letov.

Situácia na Islande sa podľa úradov v pondelok mierne zlepšila, vulkán síce stále chrlí popol, ale už len do výšky dvoch kilometrov.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll