EÚ: EK prehodnotí použitie celotelových skenerov

Brusel 4. januára (TASR) – Európska komisia sa bude znova zaoberať možnosťou zavedenia celotelových skenerov na európskych letiskách. Oznámila to dnes hovorkyňa EK Barbara Helfferichová, podľa ktorej je na nadchádzajúce dni naplánované stretnutie expertov pre leteckú bezpečnosť. Konkrétny termín rokovania zatiaľ nie je známy.

Po decembrovom nevydarenom útoku na americké lietadlo na linke z Amsterdamu do Detroitu, ku ktorému sa prihlásila odnož al-Káidy, niektoré členské krajiny Európskej únie avizovali zavedenie takýchto skenerov na určitých letiskách.

Podľa hovorkyne momentálne neexistuje žiadna európska legislatíva, ktorá by zakazovala použitie celotelových skenerov na letiskách, takže je na jednotlivých členských štátoch, či sa pre tento krok rozhodnú. Má však ísť len o dodatočné bezpečnostné opatrenie dopĺňajúce ďalšie kontrolné metódy, nesmú sa pritom porušiť žiadne národné ani európske predpisy a musí to byť v súlade so štandardami týkajúcimi sa bezpečnosti a zdravia, zdôraznila hovorkyňa.

EK v roku 2008 navrhla zavedenie takýchto skenerov na letiskách v EÚ, avšak Európsky parlament sa postavil proti, keďže tieto zariadenia sú schopné vyhotoviť snímky v podstate nahého tela cestujúceho. Podľa európskeho zákonodarného zboru ide o citlivú otázku so zásadným dopadom na súkromie, ľudskú dôstojnosť, základné práva občanov a ochranu údajov. EK následne tento návrh stiahla.

„Situáciu teraz analyzujeme. Myslíme si, že sú potrebné dodatočné opatrenia. Musíme preveriť, či je táto technológia bezpečná a či je v súlade s existujúcou európskou legislatívou a na základe tohto možno predložíme nový návrh,“ dodala hovorkyňa.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh