EÚ: EK tlačí na členské krajiny, aby dávali viac na vyššiu rozvojovú pomoc, SR tiež zaostáva

Brusel 21. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) dnes prijala akčný plán, ktorého cieľom je urýchliť akciu smerom k celosvetovému pokroku a naplneniu tzv. miléniových rozvojových cieľov. Úroveň pomoci EÚ smerom do sveta sa v roku 2009 mierne znížila a dosiahla sumu 49 miliárd eur, čo predstavuje 0,42 % hrubého národného dôchodku (HND) spoločenstva.

EÚ je tak stále pomerne ďaleko od naplnenia spoločného strednodobého cieľa 0,56 % HND do roku 2010 a 0,7 % HND EÚ do roku 2015. EÚ poskytuje aj napriek týmto číslam viac ako polovicu celosvetovej pomoci a zostáva aj naďalej najštedrejším darcom na svete.

Komisia navrhuje členským štátom, aby sa snažili prijať rad opatrení na podporu miléniových rozvojových cieľov.

"To, že nedosahujeme stanovené ciele, súvisí s malou politickou vôľou. Pritom to nie je až také nedosiahnuteľné, nie sú to sumy, pre ktoré by sa krajina musela nevyhnutne ešte viac zadlžiť. Sú to záležitosti, na ktorých sa už členské krajiny dohodli, ale chyba nastala v implementácii. Na júnovom summite očakávam, že lídri členských krajín zachovajú postoj aj k tejto problematike," vyhlásil komisár pre rozvoj Andris Piebalgs.

Komisia takisto prijala oficiálne vyhlásenie o zdaňovaní a rozvoji, ktorého cieľom je zvýšiť domáci príjem rozvojových krajín, a to prostredníctvom vybudovania silnejších domácich daňových systémov a cez medzinárodný boj proti daňovým únikom. "Je pravdou, že v mnohých prípadoch to nie je tým, že by nejaké firmy odmietali platiť dane. Jednoducho v krajine ich nemusia platiť, a tak tá prichádza o dôležité zdroje príjmov," povedal Piebalgs.

Slovenská republika poskytla podľa štatistík EÚ v minulom roku rozvojovú pomoc vo výške 53 miliónov eur, čo predstavuje 0,08 % z HND, v roku 2008 bola táto suma 64 miliónov eur (0,10 % HND), zníženie nastalo sčasti aj z dôvodu nezarátavania odpustených dlhov rozvojových krajín. Pre rok 2010 ráta komisia zo strany Slovenska s identickou pomocou ako v roku 2009, na dosiahnutie cieľa 0,17 %, stanoveného pre aktuálny kalendárny rok v prípade "nových" členských štátov by potrebovala rozvojová podpora dosiahnuť sumu 114 miliónov eur.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop