EP dal zelenú dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Južnou Kóreou

Štrasburg/Brusel 17. februára (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes schválil dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kórejskou republikou. Dohoda tak vstúpi do platnosti od júla tohto roka.

Parlament schválil dohodu, ktorá má zdvojnásobiť objem obchodnej výmeny medzi EÚ a Kóreou na približne 100 miliárd eur ročne. Podľa výpočtov Európskej komisie ušetria exportéri z EÚ pri odpadnutí dovozných ciel asi 1,6 miliardy eur ročne. Ťažiť by zo zmluvy mali hlavne únijní exportéri z oblasti poľnohospodárstva, strojárstva a chemického priemyslu.

V dokumente je aj klauzula o tom, že pokiaľ by sa objem dovážaného tovaru v jednotlivých segmentoch hospodárstva výrazne zmenil, únia môže uvažovať nad zavedením opatrení na ochranu svojich výrobcov. Ide najmä o automobilový priemysel – producenti, najmä z Talianska, sa obávajú zaplavenia európskeho trhu malými osobnými automobilmi z Kórejskej republiky. Taliansko pre tento dôvod dlho blokovalo podpísanie dohody, nakoniec po vsunutí dodatkov s ním súhlasilo.

Parlament schválil dohodu pomerom hlasov 465 za, 128 proti a 19 poslanci sa zdržali.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop