EÚ: EP dal zelenú smernici o regulácii aktivít hedžových fondov

Brusel 11. novembra (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes veľkou väčšinou schválil nové pravidlá pre hedžové fondy, ktoré majú regulovať prácu manažérov týchto fondov od roku 2013.

Na pravidlách sa už členské štáty neformálne s predstaviteľmi EP dohodli počas uplynulých týždňov, hlasovanie počas plenárneho zasadnutia v Bruseli toto len potvrdilo.

Hedžovým fondom sa vzhľadom na to, že podnikajú cez špekulatívne obchody pripisuje to, že zintenzívnili svetovú hospodársku krízu v priebehu posledných dvoch rokov. Z tohto dôvodu sa Európska únia rozhodla, že urobí podnikanie týchto fondov transparentnejším.

Od roku 2013 sa manažéri európskych tzv. alternatívnych investičných fondov musia zaregistrovať na Úrade pre dohľad nad bankovým trhom, aby svoje podnikateľské aktivity mohli na území EÚ prevádzať. Európsky pas bude v podstate licenciou, aby mohli tieto fondy podnikať v EÚ. Pas si budú musieť zaobstarať aj manažéri fondov, ktoré nemajú sídlo v EÚ, a to od roku 2015.

Úrad, ktorý začne fungovať od 1. januára 2011, bude mať na starosti aj kontrolu aktivít hedžových fondov. Bude zhromažďovať všetky informácie o hedžových fondoch, ktoré momentálne registrujú národné úrady. Platí to aj pre fondy, ktoré nie sú zaregistrované v únii, ale pôsobia v nej.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop