EP prvýkrát zasadne po dovolenkách, na plenárke zarezonuje téma Rómov

Brusel 5. septembra (TASR) – Mimoriadne sa rozprava o rómskej problematike v Európskej únii objaví aj na programe plenárnej schôdze Európskeho parlamentu, ktorý zasadne od pondelka (6.9.) do štvrtka (9.8.) v Štrasburgu po letnej pauze prvýkrát.

Nosným dňom programu teda bude utorok, keď sú okrem rómskej otázky na programe aj iné dôležité diskusie. Konferencia lídrov frakcií na základe udalostí z posledných týždňov zaradila počas popoludnia do programu mimoriadne rozpravu o riešení situácie Rómov, ktorí boli nútení alebo finančne "motivovaní" opustiť územie Francúzska. Medzi tvrdých kritikov takéhoto kroku, ktorého súlad s európskym právom a odôvodnenosť aj v súčasnosti skúma Európska komisia, patrili poslanci z rôznych častí Európy. Aj preto sa očakáva búrlivá diskusia na túto tému. Parlament bude hlasovať o spoločnom uznesení vo štvrtok.

Dopoludnia sa bude diskutovať o stave únie, čiastkovú sumarizačnú správu po nástupe na druhé funkčné obdobie prednesie predseda EK José Manuel Barroso. Podvečer sa očakáva ďalšia rozsiahla diskusia o rozpočte pre rok 2011, EK má pred EP prezentovať svoj náhľad na nasledujúci finančný rok.

Utorok bude patriť aj správe o rozsiahlych povodniach v Pakistane, poslanci by mali prerokovať formu ďalšej asistencie zo strany EÚ pri odstraňovaní následkov záplav, slobode tlače v Európskej únii a diskriminácii partnerstiev rovnakého pohlavia.

Pokiaľ EP bude súhlasiť s obmedzením využívania zvierat na vedecké účely (hlasovanie v stredu), do platnosti čoskoro vstúpia nové pravidlá narábania s nimi a zvieratá budú môcť byť k dispozícii pre takéto účely len v prípade, že žiadna iná vedecká alternatíva neexistuje. Takisto v stredu sa bude s EK diskutovať o pripravovanej Dohode proti obchodným podvodom (ACTA) a podstatným bodom budú aj čerstvé závery zo zasadnutia ministrov financií EÚ, ktoré sa bude konať v utorok v Bruseli.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh