Europarlament ocenil urovnávanie vzťahov medzi Sbskom a Kosovom

Brusel/Štrasburg 16. januára (TASR) – Európsky parlament privítal dnes pokrok dosiahnutý Srbskom a Kosovom v roku 2013 na ich ceste do EÚ. Europoslanci vyzdvihli najmä aprílovú dohodu medzi Belehradom a Prištinou o zásadách normalizácie vzájomných vzťahov.

Parlament zdôraznil lepšie zapojenie parlamentov a občianskej spoločnosti do procesu implementácie výsledkov aprílovej dohody. Poslanci zároveň privítali rozhodnutie Európskej rady o začatí prístupových rokovaní so Srbskom, ktoré sa začnú 21. januára v Bruseli, a otvorenie rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode s Kosovom.

"Srbsko sa zmenilo z regionálneho vydedenca na lídra v integračnom úsilí. Podpisom aprílovej dohody otvorilo dvere plnej normalizácii vzťahov s Kosovom. Belehrad aktívne bojuje s korupciou. Teším sa na prvú medzivládnu konferenciu EÚ-Srbsko, ktorá bude symbolickým otvorením prístupových rokovaní," uviedol parlamentný spravodajca pre Srbsko, slovinský liberálny poslanec Jelko Kacin.

Dnešné uznesenie EP nabáda Srbsko, aby pokračovalo v systémových reformách, ktoré sú kľúčovým ukazovateľom úspešného integračného procesu, a naplnilo očakávania srbských občanov v súvislosti s hladkým procesom pristúpenia k EÚ. Poslanci tiež ocenili Srbsko za konštruktívny prístup k vzťahom so susednými krajinami.

Parlamentná spravodajkyňa pre Kosovo, rakúska poslankyňa z tábora zelených Ulrike Lunaceková zdôraznila, že podpora, ktorú jej správe vyjadrila veľká väčšina poslancov, je jasným signálom, že budúcnosť nezávislého Kosova je v integrácii do EÚ.

"Moja správa vyzýva zostávajúcich päť členských štátov na bezodkladné uznanie Kosova. Pozitívny vplyv EÚ na Kosovo je opakovane oslabovaný odlišným postojom v rámci EÚ," pripomenula Lunacekova pretrvávajúci postoj Cypru, Grécka, Rumunska, Slovenska a Španielska, ktoré odmietajú uznať nezávislosť Kosova.

Europarlament privítal miestne voľby, ktoré sa v novembri a decembri konali vôbec po prvý raz na celom území Kosova, ako veľký krok smerom k demokracii.

Akýkoľvek prenos zodpovednosti misie Európskej únie na podporu právneho štátu v Kosove (EULEX) musí byť podľa europoslancov postupný, musí sa opierať o skutočný pokrok a jeho súčasťou musí byť občianska spoločnosť.

Slovenský europoslanec Boris Zala (Smer-SD) počas poslaneckej rozpravy uviedol, že aj Srbsko aj Kosovo patria do EÚ, pripomenul však argumenty, prečo SR neuznáva nezávislosť Kosova.

"Slovensko nemôže akceptovať jednostranné odtrhnutie Kosova od Srbska. Keby tak postupovala každá etnická menšina, nastal by chaos a hrozili by vojny. EÚ musí mať striktné pravidlá neumožňujúce vyhlasovanie nových štátov menšinami, ktoré sa chcú odtrhnúť," uviedol Zala.

Predseda parlamentnej Delegácie pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom, slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ) poznamenal, že minulý rok bol historickým úspechom pre Srbsko a Kosovo a pre ich bilaterálne vzťahy.

"Idú dobrým smerom, musia ďalej napredovať a nesmú poľaviť v reformách. Eurointegrácia Srbska a Kosova zabezpečí stabilitu regiónu tristo kilometrov od slovenských hraníc," konštatoval Kukan.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon