Europarlament sa bude venovať Líbyi, zahraničnopolitickým otázkam i Rómom

Brusel 6. marca (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu sa v pondelok popoludní zídu na marcovej plenárnej schôdzi v Štrasburgu, ktorej hlavným bodom programu bude debata a prijatie rezolúcie o Líbyi.

Poslanci sa budú venovať spolu so šéfkou európskej diplomacie Catherine Ashtonovou udalostiam v severoafrickej krajine v stredu, hlasovanie o uznesení príde na rad vo štvrtok. Uznesenie má dať aj signál z parlamentu pre lídrov európskej dvadsaťsedmičky pred piatkovým mimoriadnym summitom únie, ktorý zvolal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy rovnako k téme Líbye. Stredu bude charakterizovať aj preberanie ďalších dôležitých zahraničnopolitických problémov, okrem Líbye budú poslanci diskutovať aj o Iráne a o posune v izraelsko-palestínskom zbližovaní.

V utorok prebehne výmena názorov poslancov k stratégii EÚ pre inklúziu Rómov, autorkou správy je jediná poslankyňa rómskeho pôvodu v EP – Lívia Járóková z Maďarska. V rovnaký deň predstúpi pred plénum predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, aby predniesol náhľad komisie na hospodársku situáciu v eurozóne pred blížiacim sa summitom európskej sedemnástky (piatok).

Parlament bude hodnotiť aj progres Turecka a Čiernej Hory v procese európskej integrácie a formálne si pripomenie 100. Medzinárodný deň žien rozpravou o momentálnej situácii žien v Európskej únii. V stredu bude oficiálnym hosťom v Štrasburgu maďarský prezident Pál Schmitt.

(spravodajca TASR Silvester Balog) žab