EÚ: Europoslanci nepresadili návrh na uznanie palestínskej štátnosti

Brusel/Štrasburg 16. decembra (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes v rámci plenárneho zasadania v Štrasburgu stopli návrh spoločného uznesenia vyzývajúceho na uznanie palestínskeho štátu. Namiesto toho sa dohodli na kompromisnom uznesení o tom, že mierové rozhovory medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou by sa mali dostať na vyššiu úroveň.

Aj napriek tomu politické skupiny sociálnych demokratov (S&D), zjednotenej ľavice – severskej zelenej ľavice (GUE/NGL) a Zelených presadili návrh symbolického, nezáväzného hlasovania, ktoré sa uskutoční v stredu popoludní (17.12.) a ktorého zámerom je vyzvať všetkých 28 členov EÚ, aby bez podmienok uznali štátnosť Palestíny.

Postoj europoslancov bol ovplyvnený októbrovým rozhodnutím švédskej vlády, ktorá sa rozhodla uznať Palestínu ako samostatný štát. Podobné, aj keď zatiaľ iba nezáväzné zámery naznačili tiež parlamenty Británie, Francúzska, Írska a Španielska a v prospech uznania palestínskej štátnosti sa vyslovilo aj Belgicko. Postoje uvedených krajín poukazujú na rastúcu netrpezlivosť Európanov s neschopnosťou oživiť blízkovýchodný mierový proces.

Niektoré krajiny EÚ sa okrem toho netaja frustráciou voči postoju Izraela, ktorý po zastavení mierových rokovaní s Palestínčanmi pokračuje v nelegálnej výstavbe židovských osád na územiach, ktoré si Palestínska samospráva nárokuje pre budúci palestínsky štát.

Európski konzervatívci z Európskej ľudovej strany (EĽS) a tiež liberáli (ALDE), prvá a štvrtá najväčšia frakcia v EP, v súvislosti s touto témou odkázali, že uznanie palestínskej štátnosti tvorí len časť rozsiahlejšej dohody EÚ s Izraelom.

Po dnešných rokovaniach sa nakoniec vyjednávači S&D, EĽS a ALDE, čiže skupín, ktoré dohromady tvoria väčšinu v parlamente, dohodli na texte, podľa ktorého EP „v zásade podporuje uznanie palestínskej štátnosti“ a riešenie blízkovýchodnej situácie v podobe dvoch štátov, čo by malo kráčať ruka v ruke s pokrokom pri mierových rozhovoroch.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon