Europoslanci preskúmajú životné podmienky líbyjských utečencov

Brusel 14. júla (TASR) – Delegácia poslancov Európskeho parlamentu odletela dnes do Tuniska na štvordňovú pracovnú návštevu. Jej cieľom je preskúmať priamy dosah demokratických povstaní v regióne severnej Afriky na miestne obyvateľstvo.

Vedúcimi osemčlennej skupiny europoslancov sú predstavitelia sociálnodemokratickej frakcie v EP Claude Moraes a Sylvie Guillaumová.

"Táto delegácia sa sústredí na tri hlavné oblasti: humanitárna pomoc, správanie k utečencom a celkový dosah migrácie," vyhlásil pred odchodom do oblasti tunisko-líbyjskej hranice Moraes. Uviedol, že EÚ ešte v marci, krátko po začatí ľudových povstaní v tomto regióne, poskytla humanitárnu pomoc pre Egypt a Tunisko, avšak to ani zďaleka nestačí.

"Od marca až dodnes sme boli svedkami utečeneckej krízy a musíme teraz prehodnotiť, ako čo najlepšie zabezpečiť ochranu pre utečencov. Naša delegácia sa sústredí na tie oblasti, kde bude pomoc najviac vítaná," povedal Claude Moraes.

Skupina europoslancov poskytla vyhlásenie, podľa ktorého budú v priamom, každodennom kontakte s utečencami, aby čo najlepšie pochopili ich potreby a zistili, ako im môže EÚ čo najefektívnejšie pomôcť. Poslanci sa v teréne stretnú s predstaviteľmi agentúr OSN a mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia v oblasti pomoci utečencom. Podľa odhadov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) opustilo svoje domovy v Líbyi zo strachu pred ozbrojeným násilím okolo milióna ľudí. Veľká väčšina z nich, až 98 percent, našla dočasný domov v susedných krajinách, Alžírsku, Egypte a Tunisku.

"Nesmieme spadnúť do pasce tvrdení, že títo utečenci sa chystajú zaplaviť Európu. To sa nedeje a my máme povinnosť pomôcť tým krajinám, ktoré najviac čelia povinnosti poskytovať týmto ľuďom základnú humanitárnu pomoc," vysvetlil médiám Moraes. Dobrá, koordinovaná a včasná akcia EÚ je podľa jeho slov nevyhnutná, pretože ak ju Európa zanedbá, v budúcnosti bude čeliť oveľa väčším problémom s utečencami.

(spravodajca Jaromír Novak) gon