Európska komisia dostala odpoveď Francúzska v spore o vyhosťovanie Rómov

Brusel 16. októbra (TASR) – Európska komisia (EK) sa bude v utorok zaoberať odpoveďou Francúzska v spore okolo hromadného vyhostenia Rómov. Francúzska vláda v nej vyjadrila ochotu pristúpiť na kompromis a upraviť svoju legislatívu v súlade so smernicou Európskej únie o voľnom pohybe osôb, keď jej EK pohrozila právnymi krokmi, ak tak neurobí.

EK dnes oznámila, že dostala odpoveď Francúzska krátko pred piatkovou polnocou, teda tesne pred vypršaním lehoty, ktorú Parížu dala. Počas tohto víkendu ju bude analyzovať a na zasadnutí v utorok o nej bude rokovať.

"Prvé výsledky analýzy by mali byť známe v utorok," uviedol hovorca Mark Grey.

Francúzsko podľa Bruselu nedostatočne premietlo smernicu z roku 2004 o voľnom pohybe osôb do svojej legislatívy. Vyhostenie občanov EÚ je na základe smernice možné len po preskúmaní ich jednotlivých prípadov.

Brusel vyčítal Parížu, že pri vrátení tisícov Rómov počas leta do Rumunska a Bulharska túto požiadavku nedodržal. EK dala Francúzsku čas do piatkovej polnoci na predloženie plánu nápravy, inak pohrozila krajine konaním za nedodržanie európskeho práva.

Voľný pohyb občanov EÚ patrí k základným princípom únie.

Zdroj: Reuters

1 20 žab bar