Európska komisia venuje 150 miliónov eur na výskum mozgu

Brusel 30. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) vyčlenila zhruba 150 miliónov eur na financovanie 20 nových medzinárodných projektov zameraných na výskum činnosti mozgu. EK to dnes oznámila v súvislosti s iniciatívou Európsky mesiac mozgu, ktorá bude prebiehať počas mája.

Celkové investície EÚ do výskumu mozgu od roku 2007 tak presiahnu sumu 1,9 miliardy eur.

Európsky mesiac mozgu bude v máji propagovať európsky výskum a inováciu v oblasti neurovedy, vnímania a súvisiacich oblastiach prostredníctvom viac ako 50 podujatí v celej Európe. Cieľom tejto iniciatívy je poukázať na najnovšie úspechy v týchto odboroch, ale aj nabádať k tomu, aby sa vynaložilo v boji proti mozgovým chorobám výraznejšie úsilie.

"Je pravdepodobné, že mnoho Európanov bude počas svojho života trpieť mozgovou chorobou. Liečba týchto ľudí nás už teraz stojí 1,5 milióna eur každú minútu a je pravdepodobné, že táto záťaž na naše zdravotníctvo sa so starnutím obyvateľstva ešte zvýši," upozornila eurokomisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geogheganová-Quinnová.

Súčasne zdôraznila, že pochopenie fungovania mozgu je dôležité pre európske ekonomiky, aby sa v oblasti nových informačných technológií a služieb udržali v popredí.

Podľa odhadov bude asi 165 miliónov Európanov počas svojho života trpieť nejakou mozgovou chorobou. Ako populácia starne a čím ďalej viac ľudí trpí Alzheimerovou chorobou a inými neurodegeneratívnymi alebo s vekom súvisiacimi duševnými poruchami, je pravdepodobné, že náklady na liečbu sa budú prudko zvyšovať. Hľadanie lepších spôsobov prevencie a liečenia chorôb mozgu sa preto stáva čoraz potrebnejším.

Od 20 vybraných projektov, ktoré budú financované z prostriedkov EÚ, sa očakáva, že prinesú nové poznatky a inovácie v kľúčových oblastiach ako napríklad traumatické poranenia mozgu, duševné poruchy, bolesti, epilepsia a poruchy správania u detí.

Program Európskeho mesiaca mozgu obsahuje viac ako 50 podujatí zaoberajúcich sa ľudským mozgom, od konferencií, tvorivých dielní a stretnutí po letné školy a vzdelávacie kurzy, uvádza sa v tlačovej správe EK.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc