Európska komisia žiada Slovensko o vysvetlenie incidentu s výbušninou

Bratislava/Brusel/Dublin 8. januára (TASR) – Európska komisia žiada slovenské úrady o vysvetlenie nevydareného bezpečnostného testu, pri ktorom muž cestujúci do írskeho Dublinu zo slovenského letiska Poprad-Tatry odletel s výbušninou umiestnenou vo svojej batožine. Informoval o tom dnes denník The Irish Times.

"Chceme vedieť, čo sa stalo," uviedol vo štvrtok večer hovorca Európskej komisie (EK). V stredu 6. januára, deň po zverejnení informácií o incidente, Európska komisia ešte neuviedla, či incident pokladá za prípustný.

Hovorca EK sa odmietol vyjadriť konkrétne o charaktere vyšetrenia, ktoré žiada výkonný orgán Európskej únie.

Európsky zákon vyžaduje od členských štátov únie, aby vykonávali na letiskách bezpečnostné skúšky, ale nepredpisuje podrobne, ako by sa mali tieto testy uskutočňovať. EK však kontroluje dodržiavanie smerníc, podľa ktorých sa tento systém riadi.

EK tiež uviedla, že "zvažuje iniciatívu na zavedenie skenovacej technológie na posilnenie bezpečnosti cestujúcich, a zároveň sa zaoberá podmienkami pre použitie takejto technológie, najmä ohľadne súkromia, ochrany údajov a zdravotných otázok".

Hoci legislatíva EÚ nenariaďuje členským štátom použitie telesných skenerov, výbor expertov EÚ dospel vo štvrtok k jednomyseľnému záveru, že je potrebný jednotný, spoločný postoj únie.

Zdroj: irishtimes.com

jam juh ed