Európske pasy môžu získať milióny ľudí z chudobnejších krajín

Bukurešť 6. augusta (TASR) – Európske pasy môžu získať milióny obyvateľov susedných krajín a spolu s nimi aj právo žiť a pracovať na území EÚ. Potenciálne by to mohlo znamenať nepriame rozšírenie únie o skoro päť miliónov ľudí, prevažne z najchudobnejších oblastí starého kontinentu, píše agentúra Associated Press.

Možný masový prílev prisťahovalcov je v únii mimoriadne citlivou otázkou v čase, keď zápasí s dopadmi ekonomickej krízy, nezamestnanosťou a vzostupom protiimigračných nálad.

Rumunsko a Bulharsko už začali udeľovať svoje pasy etnicky príbuzným skupinám a menšinám mimo svojich hraníc a k podobnému kroku sa v januári chystá aj Maďarsko. Ostatní členovia únie zaujali opatrný postoj a postup trojice krajín verejne nekritizovali.

Celkovo by tak právo na legálny pobyt na území európskej dvadsaťsedmičky mohlo získať asi 4,7 milióna osôb. Najviac by na tom získali obyvatelia Moldavska, Macedónska, Srbska, Ukrajiny a Turecka, teda krajiny s výrazne nižšou životnou úrovňou ako v EÚ.

V štvormiliónovom Moldavsku vlastní rumunské pasy okolo 120.000 osôb a ďalších 800.000 o ne požiadalo. Už osem mesiacov je totiž v platnosti zákon, ktorý udelil rumunské občianstvo rumunsky hovoriacim Moldavcom, predstavujúcich asi dve tretiny tamojšieho obyvateľstva.

Podľa odhadov Bukurešti v únii ilegálne pracuje asi milión Moldavcov. Pomocou rumunských pasov by sa z nich mohli stať migranti s legálnym právom pobytu, či už v Rumunsku alebo v iných krajinách EÚ.

Približne 1,4 milióna slovanských obyvateľov len niečo vyše dvojmiliónového Macedónska môže teoreticky získať pasy EÚ od susedného Bulharska, podľa ktorého ide o dialektom hovoriacich Bulharov. O bulharské pasy sa môže uchádzať aj početná komunita Turkov pochádzajúcich z Bulharska. Zhruba 300.000 bulharských Turkov utieklo alebo muselo nedobrovoľne odísť počas násilnej asimilačnej kampane, vedenej bulharským komunistickým režimom.

Budapešť plánuje ponúknuť dvojaké občianstvo a pasy miliónom etnických Maďarov mimo svojich hraníc. Okrem iného ide o 300.000 obyvateľov Srbska a 160.000 občanov Ukrajiny.

O ďalšie milióny prisťahovalcov by sa únia mohla "rozšíriť" vďaka Španielsku. Od januára 2009 je v platnosti zákon, priznávajúci právo na španielsky pas dokonca aj vnukom Španielov, ktorí museli opustiť vlasť v dôsledku občianskej vojny.

Len za prvých šesť mesiacov platnosti zákona prišlo do Madridu vyše 161.000 žiadostí o pas, 95 percent z toho z Latinskej Ameriky. Úspešná bola viac ako polovica z tohto počtu. S ohľadom na obrovský záujem Španielsko predĺžilo lehotu na podanie žiadostí do decembra 2011.

Európske pasy vlastní aj vyše 2,6 milióna obyvateľov talianskeho pôvodu prevažne v Latinskej Amerike. Deťom a vnukom emigrantov, hlavne v 200-miliónovej Brazílii, pasy udeľuje aj Portugalsko.

Existujú obavy, že štedrá pasová politika môže spôsobiť prílev pracovnej sily s nízkou alebo žiadnou kvalifikáciou, ktorá ešte viac zaťaží dôchodkové systémy EÚ, napäté v dôsledku rapídneho starnutia populácie.

Podľa analytikov "rozdávanie" pasov niektorými členskými krajinami vzbudzuje otázniky nad tým, či Európska únia dostatočne koordinuje svoju politiku v tejto oblasti.

Zdroj: Associated Press

2 rsc juh