Európski experti budú analyzovať možnosť zavedenia celotelových skenerov

Brusel 5. januára (TASR) – Experti z členských krajín Európskej únie sa budú vo štvrtok zaoberať otázkou sprísnenia bezpečnostných opatrení na európskych letiskách, vrátane možnosti zavedenia celotelových skenerov. Potvrdila to dnes hovorkyňa EK Barbara Helfferichová, podľa ktorej pôjde o celodenné pracovné stretnutie na technickej úrovni.

EK v roku 2008 navrhla zavedenie takýchto skenerov na letiskách v EÚ, avšak Európsky parlament sa postavil proti, keďže tieto zariadenia sú schopné vyhotoviť snímky v podstate nahého tela cestujúceho. Podľa európskeho zákonodarného zboru ide o citlivú otázku so zásadným dopadom na súkromie, ľudskú dôstojnosť, základné práva občanov a ochranu údajov. EK následne tento návrh stiahla.

Po decembrovom nevydarenom útoku na americké lietadlo na linke z Amsterdamu do Detroitu, ku ktorému sa prihlásila odnož al-Káidy, niektoré členské krajiny Európskej únie však avizovali zavedenie takýchto skenerov na určitých letiskách.

Hovorkyňa už v pondelok pripomenula, že momentálne neexistuje žiadna európska legislatíva, ktorá by zakazovala použitie celotelových skenerov na letiskách, takže je na jednotlivých členských štátoch, či sa pre tento krok rozhodnú. Má však ísť len o dodatočné bezpečnostné opatrenie dopĺňajúce ďalšie kontrolné metódy, nesmú sa pritom porušiť žiadne národné ani európske predpisy a musí to byť v súlade so štandardami týkajúcimi sa bezpečnosti a zdravia.

EK momentálne túto možnosť prehodnocuje. Okrem štvrtkového zasadnutia sa plánujú ďalšie rokovania v priebehu nadchádzajúcich týždňov.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh