EÚ: Farmári s traktormi protestovali v Bruseli proti voľnému obchodu s USA

Brusel 19. decembra (TASR) – Stovky belgických a zahraničných farmárov a odborárov protestovali dnes v Európskej štvrti v Bruseli proti rokovaniam EÚ a USA o vytvorení transatlantickej zóny voľného obchodu.

Protest sa mal pôvodne konať v druhý deň bruselského summitu lídrov EÚ. Ten sa však predčasne skončil už v noci nadnes a jeho účastníci medzitým z Bruselu odcestovali.

Na demonštrácii v Európskej štvrti sa podľa belgických médií zišlo viac ako 1000 farmárov. K Belgičanom sa pridali aj ich kolegovia z Francúzska, Nemecka a Holandska, uviedol server flandersnews.be.

Demonštrácia na Schumanovom kruhovom objazde a následný protestný pochod spôsobili dopravný chaos v okolí európskych inštitúcií.

Farmári upozorňovali na svoje požiadavky aj zapaľovaním pneumatík a odpaľovaním zábavnej pyrotechniky.

Protest zorganizovala aliancia belgických farmárov, odborárov a environmentalistov, ktorí nesúhlasia s úspornými opatreniami belgickej vlády podporovanými EÚ. Vyjadrujú tiež odpor proti rokovaniam o vytvorení transatlantickej zóny voľného obchodu, ktorá by podľa nich prospela len veľkým nadnárodným spoločnostiam. Podľa agentúry AP sa tiež obávajú, že by dohoda viedla k ďalším škrtom v poľnohospodárskom sektore.

2 3 12 rsc hy