Francúzsko bude musieť detailne vysvetliť EK oprávnenosť krokov voči Rómom

Brusel 2. septembra (TASR) – Francúzsko bude musieť poskytnúť Európskej komisii vysvetlenie prípadov vyhostenia Rómov, rovnako aj tých, ktorí boli za finančnú čiastku poslaní domov do Rumunska a Bulharska počas júla a augusta. Informuje o tom s odvolaním sa na pripravované podklady zhodnotenia francúzskych krokov zo strany komisie agentúra APA.

Komisia analyzuje konanie francúzskej vlády a skúma jeho súlad s európskym právom vzťahujúcim sa na voľný pohyb osôb v rámci krajín dvadsaťsedmičky, ako aj jeho súlad s dodržaním ľudských práv občanov únie.

Občania únie, ktorí ohrozujú národnú bezpečnosť v určitej krajine, môžu byť z nej vyhostení. Tieto prípady sa však musia posudzovať individuálne s odôvodnením správania občanov, voči ktorým podnikli orgány kroky smerom k ich vyhosteniu. "Len občania ohrozujúci verejný poriadok a verejnú bezpečnosť spadajú do skupiny, ktorá môže byť predmetom vyhostenia," zdôrazňuje sa v správe, ktorú pripravovali kabinety tria komisárov Viviane Redingovej, Cecilie Malmströmovej a Lászlóa Andora.

Francúzsko vyplácalo za "dobrovoľný" odchod rumunských a bulharských Rómov na každého člena rodiny 300 eur, za každé dieťa dostala rodina 100 eur. Tento fakt podľa komisie taktiež nie je v zhode s princípom dobrovoľnosti odchodu z danej krajiny.

"Komisia žiada francúzske orgány, aby poskytli podrobné informácie o tom, či a do akej miery dodržala princípy smernice o voľnom pohybe osôb v súvislosti s poslednými udalosťami," cituje APA z obsahu dokumentu.

Komisia má ďalej vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá do konca roka bude zbierať informácie o stave rómskych komunít v jednotlivých členských štátoch.

Exekutíva únie čelí aj vytrvalej paľbe kritiky zo strany početnej skupiny poslancov Európskeho parlamentu, ktorí jej vytýkajú nečinnosť vo veci a volajú po čo najrýchlejšom vyriešení situácie – urgentnú iniciatívu a posun vpred požadujú práve od EK. Konferencia lídrov frakcií preto dnes rozhodla, že na nasledujúce plenárne zasadnutie počas budúceho týždňa mimoriadne zaradia aj rozpravu o situácii Rómov v Európe.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh