Francúzsko poskytlo EK na vysvetlenie krokov voči Rómom dva nové spisy

Brusel 22. septembra (TASR) – Francúzsko na žiadosť Európskej komisie (EK) poskytlo počas ostatných dní nové dokumenty, v ktorých sa snaží vysvetliť svoje konanie z predchádzajúcich týždňov v súvislosti s Rómami, exekutíva únie však o ich obsahu mlčí.

"Francúzske úrady nám poskytli dva nové spisy, slúžiace ako doplnok k analýze, ktorú momentálne v súvislosti s prípadmi komisia vykonáva," povedal hovorca EK Olivier Bailly s dodatkom, že o ich charaktere ani obsahu nemôže podať žiadne informácie.

Francúzsko vyhostilo zo svojho územia počas uplynulých týždňov stovky Rómov a jeho vláda sa netajila rozsiahlym rušením ilegálnych rómskych osád. To vyvolalo napätie medzi Bruselom a Parížom. Minulý týždeň komisárka Viviane Redingová pomerne ostro napadla francúzske úrady pre ich cielenú akciu proti Rómom a sľúbila, že pokiaľ EK v analýze zistí etnický princíp v konaní Francúzov, poženie Paríž pred Európsky súdny dvor.

Následná slovná prestrelka medzi francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a EK poznačila aj priebeh minulotýždňového mimoriadneho summitu Európskej únie, v ktorého agende riešenie rómskej otázky vôbec nemalo figurovať.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy