Francúzsky diplomat Bergamini povedie spravodajskú agentúru EÚ

Brusel 27. júla (TASR) – Francúzskeho diplomata Patricea Bergaminiho (40) vymenovali do čela spravodajskej agentúry Európskej únie, ktorú viacerí znalci pomerov považujú za akýsi zárodok "európskej CIA". Informovali o tom dnes v Bruseli diplomatické zdroje.

Bergamini je v súčasnosti bezpečnostným expertom v kabinete stálej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej.

Inštitúcia Situation Centre, známa pod skratkami JSC alebo SitCen, pôsobí od roku 2001 a spočiatku zabezpečovala výmenu informácií medzi viacerými členskými krajinami únie vrátane Francúzska, Nemecka, Španielska, Talianska a Veľkej Británie. Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 na ciele v USA sa jej činnosť rozšírila aj na analýzu vzťahov súvisiacich s terorizmom.

SitCen je súčasťou Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktorú v pondelok schválili ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ.

Centrum zamestnáva v súčasnosti sto osôb, delegátov národných spravodajských agentúr 20 krajín EÚ. Nevenuje sa zhromažďovaniu informácií, ale jeho úlohou je analýza dôverných informácií o jednom danom regióne alebo problematike, a to takých, ktoré sú členské krajiny pripravené vymeniť si a súčasne takých, ktoré napomáhajú práci európskych zákonodarcov.

6 le hy