EÚ: Grécko bude zrejme potrebovať pomoc aj po skončení záchranného programu

Brusel 3. novembra (TASR) – Grécko bude podľa všetkého potrebovať ďalšiu pomoc, keď koncom tohto roka ukončí záchranný program zo strany eurozóny. Uviedol to dnes zdroj z EÚ, ktorý si neželal byť menovaný. Informovala o tom agentúra DPA.

„Zdá sa, že ukončenie programu bez akejkoľvek ďalšej pomoci je vysoko nepravdepodobné,“ povedal zdroj. Gréci by sa tomu však radi vyhli, keďže ďalšia pomoc znamená aj opätovné plnenie podmienok.

Od roku 2010, keď krajina stojaca pred bankrotom požiadala o pomoc, schválili medzinárodní veritelia Grékom dva záchranné balíky v celkovej hodnote 240 miliárd eur. Podmienkou finančnej pomoci však boli rozsiahle úsporné opatrenia vrátane zvýšenia daní, zníženia platov a dôchodkov.

Nedávne vyhlásenia gréckej vlády, že sa zaobíde bez ďalšej pomoci, však vyvolali minulý mesiac na finančných trhoch nervozitu. To podľa zdroja z EÚ znamená, že bude potrebný určitý „zmluvný vzťah“ medzi Gréckom a jeho veriteľmi z EÚ. Jedným z riešení, o ktorých sa diskutuje, je preventívna úverová linka zo záchranného fondu eurozóny, ktorá by mohla nervóznych investorov upokojiť. Aj keď takáto linka neznamená opätovný záchranný program, zahrňovala by „zvýšený dohľad“ zo strany Európskej únie.

Očakáva sa, že Grécko bude na budúci rok potrebovať okolo 10 miliárd eur. Ministri financií eurozóny budú o ďalšej ceste pre Grécko diskutovať vo štvrtok 6. novembra, dodal zdroj z EÚ, pričom rozhodnutie by malo najneskôr padnúť začiatkom decembra. Jednou z najviac diskutovaných otázok počas rozhovorov bude pravdepodobne tá, či do novej podpory Grécku sa má zahrnúť aj Medzinárodný menový fond. Jeho program pre Grécko vyprší začiatkom roka 2016.

3 dan pop