EÚ: Hlasovanie europarlamentu o novej Európskej komisii odložili na 9. februára

Štrasburg 19. januára (TASR) – Hlasovanie Európskeho parlamentu o novej Európskej komisii, ktoré bolo pôvodne naplánované na 26. januára, sa odkladá. Ako dnes informoval predseda EP Jerzy Buzek po skončení híringov všetkých 26 dezignovaných komisárov, novým termínom hlasovania je 9. február.

Ešte predtým – 3. februára – sa uskutoční híring novej bulharskej kandidátky Kristaliny Georgievovej. Tú Sofia navrhla za svoju zástupkyňu v EK po tom, ako pôvodná bulharská dezignovaná komisárka Rumjana Želevová dnes stiahla svoju kandidatúru vzhľadom na obvinenia zo zatajovania svojich obchodných aktivít, ktorým sa mala venovať aj v čase svojho pôsobenia v europarlamente.

Georgievová sa najprv musí stretnúť s predsedom EK Josém Manuelom Barrosom, ktorý má rozhodnúť, či jej ponechá portfólio rozvojovej pomoci pridelené pôvodne Želevovej. Následne dostane bulharská nominantka od EP dotazník, ktorý musí vyplniť a dať k dispozícii členom príslušného výboru zodpovedného za jej vypočutie.

Zatiaľ čo šéf ľudovcov (EPP) Joseph Daul vyjadril poľutovanie nad tým, že komisárku patriacu k pravici donútili okolnosti stiahnuť svoju kandidatúru, podľa šéfa socialistov Martina Schulza sa to dalo čakať a nedalo sa tomu vyhnúť.

"Jej rozhodnutie je najlepším výsledkom pre všetkých, vrátane jej samotnej. Mrzí ma, že EPP sa ju tak zúfalo snažila zachrániť aj napriek jej slabému výkonu," uviedol Schulz.

Podľa predstaviteľa zelených v EP Daniela Cohn-Bendita je za celú situáciu zodpovedný hlavne Barroso, pretože signály o tom, že Želevovej nominácia nebola dobrou voľbou, existovali už dávnejšie. "Želevová na toto portfólio nedorástla," konštatoval líder zelených.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar