Hodnotenia dezignovaných komisárov sú pozitívne

Brusel 21. januára (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek dnes potvrdil, že hodnotenia 25 dezignovaných komisárov, ktoré dostal od príslušných parlamentných výborov, sú pozitívne. Hodnotenie novej bulharskej kandidátky bude známe až po jej vypočutí, ktoré sa má uskutočniť 3. februára.

Joseph Daul, predseda ľudovcov, ktorí sú najväčšou frakciou v europarlamente, po dnešnom stretnutí lídrov frakcií vyhlásil, že EP odhlasuje podľa neho novú Európsku komisiu v pléne veľkou väčšinou.

Hlasovanie sa odložilo z konca januára na 9. februára po tom, ako dezignovaná bulharská komisárka Rumjana Želevová stiahla kandidatúru vzhľadom na obvinenia zo zatajovania svojich obchodných aktivít. Bulharsko následne navrhlo na post svojej zástupkyne v EK Kristalinu Georgievovú. Šéf EK José Manuel Barroso sa rozhodol ponechať jej portfólio humanitárnej pomoci, ktoré pôvodne pridelil Želevovej.

Nomináciu komisárov musí vždy schváliť europarlament na základe híringov. EP nehlasuje v pléne o každom komisárovi jednotlivo, ale schvaľuje EK ako celok.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy