Hospodárska kríza a kontrola hraníc znížili nelegálne prisťahovalectvo do EÚ

Atény 16. júna (TASR) – Hospodárska kríza a prísnejšia kontrola hraníc viedli k výraznému poklesu počtu nelegálnych imigrantov, ktorí sa snažia dostať do Európskej únie. Oznámila to dnes agentúra pre vonkajšie hranice EÚ (Frontex).

Na námorných a pozemných hraniciach EÚ zachytili v roku 2009 celkovo 106.200 ilegálnych prisťahovalcov, čo je o 33 percent menej než v roku 2008, uviedol zástupca riaditeľa agentúry Gil Arias-Fernández.

"Nedostatok pracovných miest je kľúčovým faktorom tohto poklesu," povedal Arias-Fernández na tlačovej konferencii. Významné však boli aj opatrenia Líbye, Mauritánie a Senegalu zamerané na to, aby sa imigranti v prvom rade nevydávali na cestu do Európy.

Takmer 90 percent odhalených ilegálnych imigrantov sa chcelo dostať do EÚ cez územie Grécka, v ktorom v prvom štvrťroku 2010 zaznamenali 6600 nelegálnych prechodov hranice – o sedem percent menej ako v rovnakom období minulého roka. Väčšina týchto ľudí, prichádzajúcich prevažne cez Albánsko a Turecko, chcela pokračovať v ceste do iných krajín únie.

Agentúra posilnila stráženie grécko-tureckej hranice, poprela však správy médií o tom, že plánuje v dohľadnom čase používať bezpilotné lietadlá.

Frontex – Európska agentúra pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov Európskej únie – neodhaduje, koľkým ľuďom sa mohlo podariť vstúpiť do EÚ bez odhalenia.

EÚ sa dlho a zatiaľ neúspešne snaží presvedčiť Turecko, aby urobilo viac pre kontrolu odchodov ľudí z jeho západného pobrežia do Grécka. Samotné Grécko je terčom kritiky za tvrdý postup proti imigrantom. Grécka vláda prisľúbila zákrok proti nelegálnemu prisťahovalectvu, zároveň však udeľuje občianstvo všetkým deťom imigrantov, ktoré sa narodia v krajine.

Zdroj: Reuters, AP

1 2 gon bar