EÚ hrozí Srbsku odkladom uvoľnenia vízového režimu

Belehrad 5. mája (TASR) – Európska únia pohrozila Srbsku odkladom uvoľnenia vízového režimu. Dôvodom je veľký počet falošných žiadateľov o azyl v krajinách EÚ. O odklad požiadalo Belgicko, ktoré spolu so Švédskom, Nemeckom a Luxemburskom čelí najväčšiemu náporu žiadateľov. Dnes o tom informovali srbské médiá.

Srbský minister vnútra Ivica Dačič už odcestoval do Luxemburgu na súrne rokovania s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ceciliou Malströmovou. Hovorca ministerstva oznámil, že vláda urýchlene prijala sériu krátko a dlhodobých opatrení na zníženie počtu srbských žiadateľov o azyl.

Vedúci delegácie EÚ v Belehrade Vincente Deger zdôraznil potrebu zavedenia systému vracania falošných žiadateľov do vlasti. Srbsko a iné balkánske štáty musia zaistiť, že počet žiadostí bude klesať.

Srbský prezident Boris Tadič vyhlásil, že varovanie EÚ treba brať vážne. Zároveň vyjadril presvedčenie, že k odkladu nedôjde a nájde sa primerané riešenie.

V Belgicku vlani zaznamenali 330 žiadostí Srbov o azyl, za prvé tri mesiace tohto roka ich bolo 183. Podľa Eurostatu v roku 2010 o azyl v EÚ požiadalo 257.000 osôb, z toho 17.700 – sedem percent – bolo od srbských občanov.

7 5 ari juh