Humanitárna pomoc sa presunie pod EEAS iba cez moju mŕtvolu, tvrdí komisárka

Brusel 18. februára (TASR) – Proti prechodu kompetencií v oblasti krízovej politiky a humanitárnej pomoci z Európskej komisie na Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (EEAS) sa vo štvrtok ostro postavila komisárka Kristalina Georgievová. Politička, ktorá má v kabinete Josého Manuela Barrosa na starosti medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a odpoveď na krízové udalosti, počas prejavu na bruselskej London School of Economics poznamenala, že tento krok sa uskutoční len cez jej "mŕtvolu".

Nová zahraničná služba únie, ktorej šéfuje stála predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová, sa od začiatku potĺka s mnohými ťažkosťami. Ako jedna z najviac viditeľných vlajkových lodí Lisabonskej zmluvy mala byť pripravená k 1. decembru minulého roka, teda k prvému výročiu prijatia zmluvy, ale začala svoje účinkovanie až od začiatku tohto kalendárneho roka. Stále však na mnohé dôležité posty nemá vymenovaných ľudí a teraz musí čeliť aj organizačným nezrovnalostiam.

"Iba cez moju mŕtvolu sa to stane," cituje Bulharku internetový denník EUObserver v reakcii na otázku, ako si predstavuje prevedenie právomocí z jej agendy pod EEAS. "Ak budeme politizovať aj takú záležitosť, akou je humanitárna pomoc, sťažíme si cestu pomoci ľuďom. Aj pre Čínu, Brazíliu, Indiu či krajiny Perzského zálivu by to bolo signálom, že humanitárna pomoc nie je o pomoci ľuďom, ale o pretláčaní politickej agendy," argumentovala Georgievová.

Uplynulý rok patril medzi nadpriemerné v počte živelných pohrôm, na ktoré musela Európska komisia okamžite reagovať. Vynímalo sa päť udalostí – zemetrasenia na Haiti, v Čile a Číne, záplavy v Pakistane a katastrofálne suchá v Rusku. V dôsledku poskytnutia podpory pre zasiahnuté oblasti musela navýšiť únia rozpočtovú kapitolu o humanitárnej pomoci z pôvodných 800 miliónov na 1,2 miliardy eur.

Georgievová podotkla, že bez súčasnej politickej neutrálnosti, by nemohla začiatkom tohto roka navštíviť ani občianskou vojnou sužované oblasti v Jemene. "Spolu s vysokým komisárom OSN sme dostali povolenie vycestovať do častí krajiny, ktorú ovládajú separatistickí rebeli. Že prečo? Lebo sme obaja neutrálni," dodala Georgievová.

Bývalá vysoká manažérka Svetovej banky sa svojej funkcie zhostila takmer na výbornú napriek tomu, že pre bulharskú vládu predstavovala len náhradu za Európskym parlamentom neakceptovanú kandidátku Rumianu Želevovú. Podľa nedávneho hodnotenia spoločnosti Burson-Marsteller na základe názorov expertov a lobistov patrí vo svojej práci medzi najlepších eurokomisárov. V rebríčku 27 komisárov jej patrí štvrtá priečka medzi komisármi, ktorí podľa opýtaných robia svoju prácu na školskú jednotku – väčší podiel mali len Viviane Redingová (spravodlivosť, základné práva a občianstvo), Neelie Kroesová (digitálna agenda) a Olli Rehn (ekonomické a finančné záležitosti).

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh