Cena práce matky je až 59.000 eur ročne

Brusel 19. júla (TASR) – Práca rodiča, ktorý sa stará o deti a domácnosť, dosahuje hodnotu až 59.000 eur ročne. Vyplýva to z najnovšej štúdie írskej poisťovne Caledonian Life.

Poisťovňa Caledonian Life analyzovala 11 hlavných druhov prác, ktoré vykonáva typický rodič v domácnosti, ako napríklad upratovanie, varenie, stráženie detí, vychovávateľstvo, ako aj počet hodín, ktoré priemerne venuje každej z týchto prác. Spoločnosť, ktorá sa špecializuje na životné poistenie, potom na základe týchto údajov urobila odhad ceny, ktorú by na pracovnom trhu musel zaplatiť zamestnávateľ jednej osobe, ktorá by vykonávala kombináciu týchto prác sedem dní v týždni.

"Ľudia možno s prekvapením zistia, koľko by stálo zamestnať človeka, ktorý by robil všetko to, čo tradične vykonáva rodič v domácnosti. Naše rýchle cenové porovnanie sa snažilo zachytiť aspoň esenciu niektorých týchto prác a zodpovedajúce náklady. Celkové náklady by prekvapivo mohli dosiahnuť okolo 59.000 eur ročne – prinajmenšom," uviedol Greg Dyer, riaditeľ oddelenia predaja a marketingu spoločnosti Caledonian Life.

Ak napríklad matka alebo otec v domácnosti strávia 15 hodín týždenne upratovaním pri hodinovej mzde 10 eur, by vykonanie tejto práce stálo 150 eur týždenne, čiže 7.800 eur ročne. Ďalšou dôležitou prácou je starostlivosť o dieťa. Ak by obaja rodičia chodili do zamestnania, stálo by ich nahradenie 20 hodín tejto práce týždenne pri hodinovej mzde 15 eur viac než 15.000 eur každý rok.

Podľa poslankyne Európskeho parlamentu Anny Záborskej táto štúdia potvrdzuje, že je treba zmeniť vnímanie práce matky alebo otca v domácnosti: "Na začiatok by bolo dobre, ak by sme prestali používať termín materská dovolenka a priznali, že ide o prácu, ktorá je náročná a predstavuje objektívnu hodnotu. Aj pri polovičných hodinových sadzbách v slovenských podmienkach by mala táto práca hodnotu vyše 29.000 eur ročne, čiže viac než 2400 eur mesačne. To je platová úroveň stredného manažmentu. Rodičovský príspevok ledva pokryje základné potreby dieťaťa, práca matky zostáva ignorovaná," zdôraznila Anna Záborská, ktorá sa dlhodobo venuje téme podpory rodiny.

Použité údaje možno nájsť v pôvodnom znení v správe spoločnosti Caledonian Life na adrese (http://www.caledonianlife.ie/content/homemaker.pdf?from=135932064183 29879).

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar