EÚ: Írsko zatiaľ úniu o aktivovanie obranného valu nepožiadalo

Brusel 11. novembra (TASR) – Írsko Európsku úniu nepožiadalo o možnosť využitia prostriedkov z Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSF). Špekulácie potvrdením tohto faktu zahnal hovorca Európskej komisie Olivier Bailly.

„Neexistuje potreba, aby sme mechanizmus museli aktivovať. Keď táto potreba nastane, všetko bude pripravené pre jeho aktiváciu,“ povedal Bailly.

Baillyho šéf José Manuel Barroso počas začiatku dňa v Soule na zasadnutí G20 zdôraznil, že pre krajinu, zasiahnutú rozsiahlou krízou bankového sektora, sú „v eurozóne k dispozícii všetky základné nástroje na to, aby sa mohlo konať, ak to bude nevyhnutné“.

Írsko zápasí s nadmerným rozpočtovým deficitom, ktorý sa mu nahromadil zásahom pri záchrane časti bankového sektora a momentálne je najvyšší v celej EÚ. Dublin sa zároveň snaží presvedčiť trhy, že nepotrebuje finančnú pomoc ako Grécko, ktoré museli pred štátnym bankrotom zachraňovať štáty eurozóny a Medzinárodný menový fond.

EFSF bol postavený v máji tohto roku, aby bol použiteľný v prípadoch podobnej hrozby kolapsu verejných financií, než ako tomu bolo v Grécku. Štáty by teoreticky mohli čerpať na krytie svojich finančných záväzkov finančné prostriedky vo výške 750 miliárd eur, z čoho by sa na pomoci podieľal Medzinárodný menový fond sumou 250 miliárd eur.

Pri stredajšej (10.11.) aukcii dosiahli výnosy z 10-ročných írskych dlhopisov nový rekord od vzniku eura. Investori sa obávajú, že Írsko svoje hospodárske problémy nezvládne a bude nútené požiadať EÚ o pomoc, pretože írska opozícia nedávno naznačila, že nepodporí návrh úsporného rozpočtu. Vláda v Dubline má tak stále väčšie problémy dokázať, že nebude potrebovať záchranný finančný balík.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop