Island môže začať prístupové rokovania, rozhodli ministri zahraničných vecí

Brusel 26. júla (TASR) – Ministri zahraničných vecí Európskej únie dnes na úvod zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti odsúhlasili odštartovanie prístupových rokovaní Islandu. Severská krajina tak môže rozbehnúť negociácie o členstve v EÚ v predpísaných 35 kapitolách.

Island už zvládol adaptáciu väčšiny právnych predpokladov, nevyhnutných na plnohodnotné fungovanie v EÚ, keďže je členom Európskeho hospodárskeho priestoru i Schengenského priestoru. To znamená, že rokovania o tzv. aquis communautaire sú v niektorých oblastiach len formálnou záležitosťou.

Ťažkostiam budú čeliť islandskí vyjednávači na poli rybolovu, keďže v Islande povolený lov veľrýb nie je v súlade s európskym právom. Druhým problémom je zo strany Veľkej Británie a Holandska žiadané odškodnenie klientov islandskej banky Icesave, ktorá skrachovala v roku 2008. Island by mal kompenzovať straty oboch krajín do výšky až 3,8 miliárd eur, inak môže očakávať bariéru v podobe veta od oboch krajín.

Prvým krokom celého procesu prístupových rokovaní je utorková konferencia (27. 7.) na vládnej úrovni v Bruseli, ktorá znamená oficiálne začatie postupov. Diplomati odhadujú dĺžku rokovaní na 18 až 24 mesiacov.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh