Island otvoril ďalších šesť prístupových kapitol

Brusel 18. decembra (TASR) – Island dnes v Bruseli počas ôsmej medzivládnej prístupovej konferencie otvoril ďalších šesť prístupových kapitol v rámci predvstupového procesu s EÚ a dočasne uzavrel kapitolu konkurencieschopnosť.

Dnes otvorené prístupové kapitoly sa týkajú oblastí ako voľný pohyb tovaru, daňová politika, regionálna politika, otázky životného prostredia a zahraničné vzťahy.

Podľa slov eurokomisára pre rozšírenie a susedskú politiku Štefana Füleho prístupový proces s Islandom pomaly napreduje, keď väčšina prístupových kapitol – 27 z celkového počtu 35 – je už otvorená a tretinu z celkového počtu sa už podarilo uzatvoriť.

"Pokrok, ktorý sme dosiahli dnes, je podstatný a je zároveň posmelením pre otvorenie tých najnáročnejších kapitol, ktoré sú ešte pred nami," uviedol Füle.

Medzi náročnejšie kapitoly patria napríklad ekonomická a menová politika, finančné služby (kapitola otvorená v októbri) a regionálna politika a rozvoj regiónov (kapitola otvorená dnes).

Füle očakáva, že v priebehu roka 2013 sa podarí Islandu otvoriť všetky prístupové kapitoly a uzatvoriť čo najväčší počet z nich.

Podľa stanoviska Európskej komisie je postoj islandskej strany jasným dôkazom toho, že vláda ostrovného štátu je aj naďalej verná európskej myšlienke a odhodlaná pokračovať v prístupovom procese.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon