Island už môže čerpať prostriedky z predvstupovej pomoci

Brusel 14. júla (TASR) – Island môže čerpať z predvstupovej finančnej pomoci Európskej únie, rozhodla Európska komisia iba mesiac po tom, ako zasadnutie Európskej rady dalo zelenú severskej krajine na otvorenie prístupových rokovaní.

"Toto rozhodnutie len zdôrazňuje náš záujem o úspešný prístupový proces Islandu. Podporujeme krajinu, aby vykonala všetko, čo je potrebné na zavŕšenie úspešného pripojenia k štátom EÚ," uviedol v oficiálnom vyhlásení komisár Štefan Füle, ktorý je zodpovedný v EK za rozšírenie a susedskú politiku.

Prostriedky z fondu predvstupovej pomoci by mali byť využité v prvom rade na zladenie islandskej legislatívy s právnym systémom EÚ. Prístupové rokovania odštartuje Island a EÚ do niekoľkých týždňov a nemali by sa skončiť skôr než o 12 mesiacov. V prípade uzavretia aj poslednej rokovacej kapitoly musia odobriť vstup členské štáty EÚ.

Potvrdenie členstva čaká aj obyvateľov Islandu, ktorí svoju vôľu musieť vyjadriť v referende. Podľa posledných prieskumov však neexistuje v ostrovnej krajine jednoznačná väčšina podpory pripojenia sa k európskej 27-ke.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll