EÚ: Je potrebné podporiť ekonomiku, ale nezmierniť pritom tempo konsolidácie

Brusel 15. marca (TASR) – Lídri Európskej únie (EÚ) sa zhodli na tom, že je potrebné prijať ďalšie opatrenia na podporu hospodárskeho rastu a zníženie rekordnej nezamestnanosti. Ale ako sa zdá, neplánujú pritom zmierniť tempo konsolidácie verejných financií. Vyplýva to z výsledkov summitu v Bruseli, o ktorom dnes informuje agentúra DPA.

"Ujasnili sme si dnes – a bola to veľmi priateľská diskusia -, že konsolidácia rozpočtu, štrukturálne reformy a hospodársky rast sa vzájomne nevylučujú, ale namiesto toho si jedno opatrenie vyžaduje ďalšie," vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová po skončení štvrtkovej (14.3.) diskusie.

Francúzsky prezident Francois Hollande dodal, že cieľom EÚ je podporiť hospodársky rast, a to tak, aby bola rozpočtová disciplína "kompatibilná s vyhliadkami na rast ekonomiky".

Verejnosť v EÚ sa čoraz viac búri proti úsporným opatreniam, ktoré majú negatívny vplyv na výkon ekonomiky, a tým aj na zamestnanosť. Čoraz viac ľudí prichádza o prácu a ich životná úroveň klesá.

Šéfka európskej Konfederácie odborových zväzov Bernadette Segolová pred summitom vyzvala lídrov, aby zastavili znižovanie rozpočtových schodkov, kým ekonomika nezačne znova rásť.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy však upozornil, že ľahká cesta z krízy neexistuje. Dodal, že politici si uvedomujú rastúcu frustráciu obyvateľov, ale za jediný spôsob, ako sa dostať z krízy, považujú odstránenie príčin, ktoré ju spôsobili.

Zníženie rozpočtových deficitov a štátnych dlhov je podľa politikov kľúčové pre boj s krízou, a nielen preto, že pomáha upokojiť situáciu na dlhopisových trhoch.

"Realitou je, že euro je dnes stabilnejšie ako pred rokom," skonštatoval predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Nespokojnosť s úspornými opatreniami sa však v Taliansku odrazila na výsledku parlamentných volieb, v ktorých získali veľkú podporu strany odmietajúce úsporné opatrenia a reformy.

"Zúfalstvo (ľudí) skôr či neskôr doženie Európu do vleklej krízy, a nielen ekonomickej, ale aj krízy politického systému a identity EÚ," varoval pred summitom predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker sa zase netajil obavami z vypuknutia sociálnych nepokojov. Domnieva sa, že únia potrebuje nájsť "nový priesečník" medzi opatreniami na ozdravenie verejných financií a podporu hospodárskeho rastu.

Lídri EÚ sa tak na záver prvého dňa summitu zhodli na tom, že novým mottom únie je "diferencovaná a hospodárskemu rastu priateľsky naklonená fiškálna konsolidácia".

3 bal jak