EÚ je pripravená na humanitárnu misiu v líbyjskej Misuráte s podporou OSN

Brusel 9. apríla (TASR) – Európska únia je pripravená spustiť humanitárnu misiu v líbyjskom meste Misuráta v priebehu niekoľkých dní, ale iba ak dostane podporu zo strany Organizácie Spojených národov. Informovali o tom v piatok predstavitelia EÚ a OSN.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová už kontaktovala generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a vyslovila znepokojenie nad situáciou v Misuráte. Misia by si mohla vyžadovať vojenskú podporu, avšak iba pre pomoc humanitárnej akcii.

Predstavitelia, ktorí informovali pod podmienkou anonymity vzhľadom na citlivosť záležitosti, uviedli, že akúkoľvek vojenskú účasť musí podporiť OSN.

Protivládni bojovníci zvádzali v piatok tuhé boje so silami lojálnymi vodcovi Muammarovi Kaddáfímu v jedinom väčšom meste na západe Líbye, ktoré ovládajú povstalci. Medzinárodné humanitárne organizácie stupňujú úsilie vypomôcť civilistom nachádzajúcim sa v ohnisku bojov.

Predstaviteľ OSN uviedol, že Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí môže požiadať o využitie vojenských prostriedkov síl EUFOR na dodanie humanitárnej pomoci, ak sa vyčerpali všetky civilné možnosti na doručenie pomoci na určené miesto.

Dvaja predstavitelia EÚ povedali, že únia je pripravená na dodanie humanitárnej pomoci do Misuráty a urobilo sa už množstvo prípravných prác.

Celá záležitosť bude v utorok na programe rokovania ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v Luxemburgu.

Európska únia ostáva zdržanlivá ohľadom vojenskej účasti na akejkoľvek pozemnej operácii a tvrdí, že všetko závisí od požiadavky Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.

Zdroj: AP