EÚ je pripravená pomôcť Talianom postihnutým zemetrasením

Brusel 21. mája (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso zaslal dnes do Talianska smútočný telegram, v ktorom reaguje na nedeľňajšie zemetrasenie na severovýchode krajiny.

"Chcel by som vyjadriť svoj hlboký smútok nad správami o zemetrasení, ktoré postihlo časť Talianska a ktoré spôsobilo mnoho bolesti a veľké materiálne škody v oblasti Emilia Romagna," uviedol Barroso v stanovisku pre médiá.

Barroso pripomenul, že v každej z takýchto tragických chvíľ Európska komisia myslí na smútiace rodiny, ktoré prišli o svojich najbližších, a na ľudí, ktorí museli utiecť z domovov alebo byť evakuovaní pred ďalším vyčíňaním prírodných živlov.

Európska komisia rýchlo nadviazala kontakty s talianskymi úradmi na ochranu civilného obyvateľstva a v koordinácii s nimi je pripravená poskytnúť okamžitú pomoc, ak bude o to požiadaná.

V noci nadnes v oblasti okolo mesta Ferrara na severovýchode Talianska bolo zaznamenaných ďalších 24 otrasov pôdy v sile do 3,7 stupňov na otvorenej Richterovej stupnici. Zasiahli oblasť miest Mirandola, San Felice a Finale Emilia.

Nočné dotrasy ešte viac znásobili strach miestneho obyvateľstva a najmä okolo 3000 ľudí, ktorí opustili svoje domovy po silných záchvevoch pôdy z nedele rána, ktoré si vyžiadali šesť obetí na životoch, okolo 50 zranených a veľké materiálne škody.

Tí, ktorí opustili svoje domovy, prespávajú najmä v telocvičniach škôl z tejto oblasti.