EÚ je pripravená pomôcť záplavami postihnutým Rakúšanom, Čechom a Nemcom

Brusel 3. júna (TASR) – Európska komisia je pripravená pomôcť členským štátom a oblastiam, ktoré zasiahli ničivé povodne. Oznámil to dnes komisár EÚ pre regionálnu politiku Johannes Hahn.

"Hlboko ľutujeme skutočnosť, že viacero ľudí už prišlo o život v dôsledku povodní v Rakúsku, Českej republike a Nemecku," uviedol Hahn.

EÚ podľa komisára vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám obetí vyčíňania prírodných živlov a je pripravená pomôcť ľuďom postihnutým záplavami, ako aj príslušným úradom.

Hahn pripomenul, že Európsky fond solidarity (EFS) bol zriadený po veľkých povodniach z roku 2002 a jeho hlavným cieľom je pomôcť členským štátom Únie postaviť sa opäť na nohy a zdieľať náklady na obnovu a prípadné núdzové operácie.

Krajiny postihnuté záplavami sú ako členské štáty EÚ oprávnené požiadať o pomoc z EFS do desiatich týždňov od vyčíňania živlov. Prah pre aktiváciu zdrojov pre tri postihnuté krajiny je platný, ak priama škoda v Rakúsku bude vyššia ako 1,79 miliardy eur, 872 miliónov eur v Českej republike a 3,67 miliardy eur v prípade Nemecka.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy