EÚ je znepokojená násilnými incidentmi počas komunálnych volieb v Kosove

Brusel 4. novembra (TASR) – Európska únia veľmi pozorne sledovala priebeh komunálnych volieb v Kosove a vyjadruje obavy v súvislosti s násilnými incidentmi, ku ktorým došlo v Kosovskej Mitrovici. Uviedla dnes pre médiá Maja Kocijančičová, hovorkyňa šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej.

Podľa hovorkyne Európskej komisie (EK) násilné incidenty v Kosovskej Mitrovici narušili pokojnú atmosféru volebného procesu.

Kocijančičová zároveň spresnila, že volebná pozorovateľská misia EÚ v utorok na tlačovej konferencii v Bruseli predstaví svoju predbežnú správy o priebehu nedeľňajších komunálnych volieb na území Kosova.

V severnej, srbskej časti Kosovskej Mitrovice, skupiny maskovaných mužov zaútočili na tri školy, v ktorých sa nachádzali volebné miestnosti. Slzotvorným plynom donútili k úteku členov volebných komisií i pozorovateľov a ničili volebné urny. Podľa srbskej štátnej televízie RTS ale slzotvorný plyn nasadila polícia, aby ukončila vyčíňanie útočníkov.

Komunálne voľby v Kosove boli pod drobnohľadom pozorovateľských misií EÚ, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a viacerých mimovládnych organizácií.

Voľby sa konali v súlade s aprílovou dohodou o normalizácii vzťahov medzi Prištinou a Belehradom, ktorú pomohla sprostredkovať Ashtonová a podľa ktorej voľby starostov a poslancov miestnych zastupiteľstiev mali byť dôležitým krokom ku integrácii srbského severu krajiny do mocenských štruktúr Kosova.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve