EÚ: Komisár Barnier odmieta ideu vylúčenia niektorých štátov zo Schengenu

Brusel/Paríž 24. októbra (TASR) – Európsky komisár pre vnútorný trh Michel Barnier v dnešnom rozhovore pre televíznu stanicu France 2 odmietol myšlienku vylúčenia niektorých krajín zo schengenského priestoru, podporovanú francúzskou pravicou.

Viacerí pravicoví politici vo Francúzsku upozorňujú, že v rámci schengenskej zóny nie sú dosť prísne pravidlá, čo sa týka kontroly a ochrany vonkajších hraníc únie.

"Nemyslím si, že vylúčenie je ten správny krok," reagoval Barnier na návrhy opozičného Zväzu za ľudové hnutie (UMP), hlavnej pravicovej strany vo Francúzsku, ktorej členom je aj on sám.

Komisár spresnil, že ak by EÚ vylúčila niektoré členské krajiny zo schengenského priestoru a ponechala ich bez pomoci a technických prostriedkov, ktoré sú drahšie ako samotné monitorovanie hraníc, určite by to nebolo najlepším spôsobom, ako chrániť vonkajšie hranice EÚ. V súvislosti s technickými prostriedkami dodal, že sa dokonca uvažuje o využití bezpilotných lietadiel na niektorých ťažko dostupných úsekoch vonkajšieho hraničného pásma EÚ.

Na druhej strane Barnier priznal, že Francúzsko by mohlo žiadať revíziu fungovania schengenského priestoru s cieľom overiť, či sú správne dodržiavané a rešpektované všetky záväzky členov Schengenu.

Francúzsky eurokomisár necelých osem mesiacov pred európskymi voľbami (máj 2014) načrtol návrhy týkajúce sa imigrácie, čo je otázka, pri ktorej EÚ podľa neho nevyvíja dostatočné úsilie.

Barnier v tejto súvislosti upozornil na žiadosť Európskej komisie, aby členské štáty únie posilnili agentúru na kontrolu európskych hraníc (FRONTEX), ktorá čelí nedostatku finančných prostriedkov. Barnier vyzval na vytvorenie európskej jednotky civilnej ochrany, ktorá by mala mať kompetencie na vykonávanie bezpečnostných a záchranných operácií najmä v Stredozemnom mori.

Žiadosť na posilnenie agentúry FRONTEX prišla už aj zo strany talianskeho premiéra Enrica Lettu.

Komisár Barnier zdôraznil, že krajiny "prvej línie" ako Cyprus, Grécko, Malta alebo Taliansko (posledné tri sú súčasťou Schengenu) musia samé bojovať s prílevom tisícov nelegálnych migrantov, čo však nemožno vnímať ako prejav ich neschopnosti ustrážiť hranice, ale ako problém, ktorému musí solidárne čeliť celá EÚ.

"Pýtali sme viac prostriedkov a zistíme, či existuje dostatočná politická vôľa poskytnúť tieto zdroje na lepšiu ochranu našich spoločných hraníc," povedal Barnier len niekoľko hodín pred začatím summitu EÚ v Bruseli, kde bude otázka zvýšeného prílevu nelegálnych migrantov do Európy jedným z hlavných subjektov diskusií premiérov a prezidentov členských štátov EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon