Komisár De Gucht nahneval Izraelčanov, následne sa ospravedlnil (2)

Brusel 3. septembra (TASR) – Európska komisia berie vyjadrenia svojho komisára Karla De Guchta ako jeho osobný postoj a nebude naň oficiálne reagovať. Belgický člen kabinetu pobúril vo štvrtok židovskú obec, keď v rozhovore pre rádio VRT poznamenal, že pri izraelsko-palestínskych rokovaniach "nemožno podceniť židovskú loby vo Washingtone".

Hovorca komisie Olivier Bailly dnes odmietol vyvodzovať konzekvencie z viet Belgičana. "Sú dve úrovne vyjadrení politikov: jedny sú tie, ktoré reprezentujú oficiálne stanoviská Európskej komisie, a druhé tie, ktoré predstavujú osobné postoje komisárov. Vyjadrenia Karla De Guchta berie komisia ako jeho osobný názor a nebude sa tým ďalej zaoberať," komentoval Bailly.

De Gucht má na starosti v kabinete Josého Manuela Barrosa obchod, ale počas interview sa otázky niesli aj v znamení prebiehajúcich rozhovorov vo Washingtone. Bývalý líder flámskych liberálov sa vyjadril skepticky o ďalšom pokuse vyriešiť desaťročia sa ťahajúci problém. Dodal, že USA sú jediným štátom, ktorý dokáže zatlačiť na Izrael, no vo Washingtone pôsobí aj najorganizovanejšia židovská lobistická skupina, ktorá má veľký vplyv na americkú politiku.

"Okrem toho, je ťažké presvedčiť Izraelčanov – nábožensky zameraných alebo sekulárnych – o inej pravde, než si oni myslia, že je pravda," konštatoval počas rozhovoru De Gucht.

Člen exekutívy EÚ dnes reagoval na kritiku a poskytol v oficiálnom komuniké vysvetlenie svojich slov, kde sa nepriamo židovskej komunite ospravedlnil.

"Vo flámskom rádiu sa ma spýtali aj na otázku o blízkovýchodnom mierovom procese a poskytol som svoj osobný náhľad na vec. Ľutujem, že moje vety boli interpretované tak, ako som ich nemyslel. V žiadnom prípade som nechcel uraziť ani stigmatizovať židovskú komunitu. Chcem zdôrazniť, že antisemitizmus nemá v dnešnom svete žiadne miesto a prieči sa hodnotám, na ktorých staviame Európu," píše v oficiálnom vyhlásení De Gucht.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem