Komisár Füle do tretice v Kyjeve s cieľom pomôcť politickému dialógu

Brusel 11. februára (TASR) – Európsky komisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle by mal ešte v priebehu dnešného dňa zavítať na novú pracovnú návštevu do Kyjeva.

Cieľom jeho v poradí už tretej návštevy Ukrajiny v poslednom čase je dať nové impulzy pre dialóg medzi vládou a predstaviteľmi opozície so snahou dospieť k vyriešeniu vážnej politickej krízy, ktorej Ukrajina čelí za posledné tri mesiace.

"Komisár Füle pôjde dnes popoludní do Kyjeva. Bude sa snažiť pomôcť pri hľadaní riešenia na prekonanie súčasnej politickej krízy," uviedla počas tlačovej konferencie hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkildová.

Návšteva komisára Füleho prichádza po minulotýždňovom pobyte šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej v Kyjeve, kde sa stretla s vládnymi predstaviteľmi i so zástupcami opozície.

V pondelok ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ v Bruseli pohrozili vláde v Kyjeve možnosťou uplatnenia sankcií, avšak len v prípade, že by došlo k eskalácii násilia a prenasledovaniu či mučeniu ľudí z radov demonštrantov.

Európski diplomati zdôraznili, že EÚ bude aj naďalej "veľmi pozorne sledovať politickú krízu na Ukrajine" a bude pripravená rýchlo reagovať, ak sa celková situácia zhorší.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon