Komisárka Georgievová prirovnala krízu v Sýrii k vojne v Juhoslávii

Brusel 31. júla (TASR) – Európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové situácie Kristalina Georgievová prirovnala dnes situáciu v Sýrii k udalostiam občianskej vojny v bývalej Juhoslávii. Vyzvala pritom medzinárodné spoločenstvo, aby nedopustilo ďalšie zhoršovanie situácie v Sýrii.

"Sýria skĺzava do humanitárnej tragédie veľkého rozsahu, čo nám pripomína dianie v bývalej Juhoslávii. V mene ľudí, ktorí sú vystavení každodennému násiliu a hororovým scénam, nesmieme dopustiť, aby sa opakoval juhoslovanský scenár," uviedla komisárka v stanovisku pre médiá.

Georgievová upozornila, že všetky strany zúčastnené na občianskom konflikte v Sýrii musia rešpektovať prvky ustanovenia medzinárodného humanitárneho práva a v žiadnej forme nezaťahovať do konfliktu nebojujúce civilné obyvateľstvo, najmä ženy a deti. Komisárka v tomto duchu uviedla, že civilisti z ohrozených oblastí musia mať šancu organizovane a bezpečne opustiť bojové zóny bez strachu o svoje životy.

"Zároveň by humanitárne organizácie mali mať zaručený bezpečný prístup do bojových zón, by dohliadli na evakuáciu zranených a civilistov," uviedla komisárka. Sýrskym vládnym ako aj rebelským bojujúcim skupinám pripomenula, že ich postoj voči humanitárnym organizáciám, najmä voči tým, ktoré poskytujú urgentnú zdravotnú pomoc, by mal byť nestranný a neutrálny, nezávisle od toho, či ide o humanitárne skupiny OSN, Červeného kríža alebo Červeného polmesiaca alebo rôznych mimovládnych skupín.

Georgievova v tejto súvislosti spresnila, že bojujúce strany musia rešpektovať humanitárne symboly na vozidlách a zariadeniach humanitárnych organizácií, že nesmú prenasledovať a ohrozovať lekársky a zdravotnícky personál, brániť v prísune zdravotníckeho materiálu. Tiež by nemali využívať neutrálny priestor nemocníc na väznenie alebo vypočúvanie podozrivých osôb.

Komisárka ocenila odvahu a profesionalitu humanitárnych pracovníkov v Sýrii, pracujúcich prevažne na dobrovoľnej báze. Pripomenula, že už šiesti z nich prišli o život pri výkone svojho poslania.

"Humanitárna pomoc nie je riešením pre prebiehajúci konflikt. Ale ani sa nesmie stať rukojemníkom prebiehajúcich bojov," upozornila Georgievova a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, najmä však Bezpečnostnú radu OSN, aby sa dôraznejšie zamerali na humanitárnu krízu v Sýrii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc