Komisárka Malmströmová vyzýva na solidaritu s utečencami

Brusel 9. mája (TASR) – Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová pochválila dnes taliansku pobrežnú hliadku za pohotovosť, ktorou v nedeľu prispela k záchrane 500 utečencov z potápajúcej sa líbyjskej lode pri brehoch talianskeho ostrova Lampedusa.

"Európska únia musí prejaviť solidaritu s členskými štátmi únie, ktoré sú najviac vystavené prílivu utečencov, a aj so severoafrickými štátmi, ktoré znášajú najväčšie bremeno konfliktu v Líbyi," vyhlásila komisárka.

Ide podľa nej najmä o Tunisko a Egypt, ktoré čelia masovému prísunu okolo 650.000 utečencov z Líbye poznačenej v posledných týždňoch vojnovým násilím.

"Európska únia musí koordinovať svoje aktivity, aby umožnila presun alebo presídlenie ľudí pochádzajúcich zo severu Afriky, ktorí sa ocitli v núdzi a žiadajú medzinárodnú ochranu. Vítam v tejto súvislosti záväzok niektorých členských štátov únie, že ponúknu útočisko konkrétnemu počtu utečencov z tohto regiónu," uviedla komisárka. Podľa nej je EÚ pripravená poskytnúť podporu tejto záležitosti aj po finančnej stránke.

Európska komisia pripravuje tento týždeň, 12. mája, ministerskú konferenciu s účasťou ministrov vnútra členských štátov únie, Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO) a Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).

Hlavným cieľom konferencie bude otázka premiestňovania a presídľovania migrantov pri zohľadnení návrhov, požiadaviek a sťažností zo strany členských štátov únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem