Komisia nepočíta s maratóriom pre hlbinné vrty ropy a zemného plynu

Brusel 13. októbra (TASR) – Dnes zverejnená správa Európskej komisie o sprísnení legislatívy týkajúcej sa bezpečnosti pri morskej ťažbe ropy a zemného plynu znamená zmenu stanoviska exekutívy únie. Minulý týždeň svetovými agentúrami citované verzie dokumentov o ambíciách komisie v tejto oblasti ešte poukazovali na plány dočasného zrušenia povolení pre nové hlbinné vrty.

Komisia pripravuje nové opatrenia vzťahujúce sa na ťažbu týchto nerastných surovín na pozadí environmentálnej katastrofy z USA, kde v apríli spadla ropná veža a unikajúca ropa z vrtu zapríčinila kolaps ekosystému v severnej časti Mexického zálivu. Na základe tejto udalosti plánoval komisár pre energetiku Günther Oettinger zmeniť legislatívu do tej miery, aby Európe nehrozila podobná situácia.

Súčasný návrh predpokladá od ťažobných spoločností finančné garancie, aby v prípade neželaných nešťastí dokázali zvládnuť zaplatiť za jeho vplyvy na životné prostredie. Takisto by sa mal z 12 na 200 míľ rozšíriť okruh od pobrežia, po ktorý budú firmy zodpovedné za nešťastia. Ďalej sa budú postupne zjednocovať technické štandardy na všetkých vrtoch a prehodnocovať sa bude aj udeľovanie licencií.

V pláne sa však už nespomínajú vety o dočasnom zastavení nových hlbinných vrtov ropy a zemného plynu napriek tomu, že pred týždňom avizovali viaceré svetové médiá, že k nemu dôjde. Zákaz sa mal týkať obdobia, pokým sa nevyšetria úplne príčiny katastrofy v Mexickom zálive.

"Prípadné moratórium na nové projekty by nebolo realistickým riešením. Požiadavky na ropu a zemný plyn v Európe sú vysoké a treba ich pokryť," odôvodnil dnes Oettinger.

Komisia chce zjednotiť ošetrenie bezpečnosti pre takmer dve tisícky ropných vrtov, ktoré sa pri pobreží členských štátov nachádzajú, legislatívny návrh má podať EK na úvod budúceho roka.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop