Komisia očakáva, že SR sa bude držať svojich záväzkov a odblokuje vznik EFSF

Brusel 21. júna (TASR) – Slovensko by malo rešpektovať dohodu o zriadení Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF) z mája a v súlade so solidaritou, na ktorej sa stavia spolupôsobenie v eurozóne, odblokovať vznik tohto mechanizmu. Povedal to dnes hovorca európskeho komisára pre ekonomické a finančné záležitosti Amadeu Altafaj.

"Samozrejme, očakávame, že všetky členské štáty budú rešpektovať podpísanú dohodu z 9. mája a podniknú procesy nevyhnutné na to, aby bolo možné postaviť EFSF. Očakávame, že to bude čo najskôr, a prízvukujeme, že je to prejavenie základnej solidarity v eurozóne, všetky jej členské štáty by mali dodržiavať svoje záväzky," reagoval na nejasnú situáciu na Slovensku hovorca Olliho Rehna.

Premiér SR Robert Fico zatiaľ váha, či dá mandát ministrovi financií Jánovi Počiatkovi, aby rámcovú dohodu podpísal a prejavil tak spoluúčasť Slovenska na príspevku pre štáty v núdzi, ktorý by mal v prípade potreby predstavovať 440 miliárd eur. Slovenský podiel na ňom by pozostával z poskytnutia záruky za vydané dlhopisy vo výške 4,37 miliardy eur.

Odchádzajúci slovenský premiér v piatok vyhlásil, že pokiaľ sa štyri stredopravé strany, ktoré majú po víkendových parlamentných voľbách väčšinu v Národnej rade (NR) SR a pripravujú spolu nový vládny kabinet, neprihlásia k podpore európskeho garančného balíka, minister financií Ján Počiatek (nominant Smer-SD) neodblokuje vznik EFSF. Predstavitelia rysujúcej sa vládnej koalície po voľbách zatiaľ odmietajú na danú tému sa stretnúť s premiérom pri rokovacom stole.

Na to, aby Slovensko mohlo byť súčasťou rozsiahleho záchranného mechanizmu, bude potrebné v NR SR zmeniť znenie niekoľkých zákonov a keď vznikajúca stredopravá koalícia nedá verejný záväzok, že sa tak stane, nemá dôvod byť dohoda podpísaná, argumentuje premiér. Vládou podpísanú ručiteľskú zmluvu musí tiež schváliť parlament, rovnako podlieha ratifikácii prezidentom SR.

Diplomatické zdroje tvrdia, že Brusel napriek pomerne neutrálnym vyjadreniam "patovú" situáciu starostlivo sleduje a inštitucionálnych lídrov slovenská "nerozhodnosť" vo veci znepokojuje.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl