Konvergenčné kritériá okrem Estónska neplní ani jeden z 9 adeptov

Brusel 12. mája (TASR) – Konvergenčné kritériá okrem Estónska nespĺňa žiadna z deviatky členských krajín Európskej únie (EÚ), ktoré si v budúcnosti určili za svoj cieľ prijatie eura ako svojej meny.

Ako konštatuje Európska komisia (EK) v dnešnom hodnotení, každá z krajín síce zaznamenala pokroky smerom k vytýčenému cieľu, no pre všetky existujú ešte značné prekážky, kým sa dopracujú k vstupu do menovej únie.

Komisia podrobila analýze progres Bulharska, Českej republiky, Estónska, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Poľska, Rumunska a Švédska. Ďalšie dve krajiny Dánsko a Veľká Británia nie sú zmluvne viazané v budúcnosti prijať euro za svoju menu.

Po gréckej kríze nadšenie pre spoločnú európsku menu kleslo. Je to badateľné aj z vyjadrení lídrov krajín, ktoré sa snažia udržať svoje rozpočtové deficity, mieru inflácie, verejný dlh i dlhodobé úrokové miery nad úniou stanovenou hranicou. V Poľsku a Bulharsku vstup do menovej únie nepovažujú za absolútnu prioritu, český prezident Václav Klaus sa vyjadril, že uskutočnenie projektu jednej spoločnej meny v EÚ už stroskotalo dávnejšie.

Euro začalo plniť úlohu oficiálnych mien 11 krajín od roku 1999. Odvtedy ich postupne nasledovali do "euroklubu" Grécko (2001), Slovinsko (2007), Cyprus a Malta (2008) i Slovensko (2009). Po Estónsku sa s ďalším rozširovaním na dlhší čas neráta, prvé ďalšie krajiny by mali byť pripravené na vstup do eurozóny až v rokoch 2014 – 2015.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl